Avrupalı emekli ucuz Türkiye’ye tatile geliyor

Almanya Gezi Acenteleri Derneği (VUSR) Başkanı Marija Linnhoff,
Alman emeklilere “Soğuk havada doğalgaza ödeyeceğiniz
para ile Türkiye’ye gidin orada dinlence yapın” önerisinde bulunmuş oldu. Tavsiye Almanya’da tartışmalara niçin olurken Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Alman emeklilere, ”Buyurun gelin, hepinizin başımızın üstünde yeriniz var” dedi.

ISINMA BEDELİNE TATİL

Bakan Ersoy, geçen günlerde Almanya’nın Bingen kentinde düzenlenen Seyahate Dönüş 2022 (Back to Travel 2022) fuarında gezim sektörü temsilcileriyle yapmış olduğu görüşmelerin peşinden Alman emeklilere tavsiye edilen Türkiye’de dinlence mevzusuna destek verdi. Almanya’nın Türk turizminin en büyük ikinci pazarı bulunduğunu, bundan dolayı Alman turistlere büyük ehemmiyet verdiklerini belirten Bakan Ersoy, bu yıl Almanya’dan 5 milyon gezgin gelmesini hedeflediklerini söylemiş oldu. Bakan Ersoy, VUSR Başkanı Linnhoff’un Alman emeklilere önerilmiş olduğu, “Soğuk havada doğalgaza ödeyeceğiniz para ile Türkiye’ye gidin orada dinlence yapın” açıklamasının hatırlatılması üstüne, “Buyurun gelin, hepinizinbaşımızın üstünde yeriniz var” dedi.

500’ER EURO YARDIM

VUSR Başkanı Linnhoff, enerji problemininin çözümü için emeklilerin kış aylarını Türkiye’nin cenup şehirleri ile Mallorca ya da Tunus’ta geçirebileceğini belirtmiş, Alman Hükümeti’nin bu amaçla emeklilere 500’er Euro yardım yapabileceğini ifade etmişti. Linnhoff’un önerisi Almanya’da eleştirilirken, emeklilerin ülkeden ayrılmasının ekonomiye negatif yansıyacağı yorumları yapılmıştı.

‘Biz köye bile gidemiyoruz’

DİSK Emekli-Sen Başkanı Cengiz Yavuz, Alman emeklilerin Türkiye’de dinlence yapabilecek gelire haiz olmalarına rağmen Türkiye’deki emeklilerin aylık gelirleriyle köylerine dahi gidemez hale düştüğünü söylemiş oldu. 4 milyon emeklinin 2.500 lira, 8 milyon emeklinin ise asgari ücret ve civarında aylık aldığını belirten Yavuz, “Açlıkla boğuşuyoruz, pazardan sebze meyve topluyoruz. Alman emeklisine 5 yıldızlı otele çağıranlar bizlere soğukta battaniye ile oturmamızı tavsiye ediyorlar” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.