Avrupa’da hava turuncuya büründü

İspanyanın bilhassa şimal kesimleri, bugün, güne turuncu bir hava ile başladı. Sahra Çölünden gelen tozlar sebebiyle, ülkenin tamamı turuncu renge büründü. Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Kopernik Programı kapsamında geliştirdiği Sentinel-3 uyduları, Sahra Çölünden çıkan toz bulutunun ilerleyişini sürdürdüğünü belirtirken, Fransa ve Almanyanın bazı bölümlerinden de havanın turuncuya döndüğü fotoğraflar geldi.

Almanyanın Bavarya bölgesi, İsviçre Alpleri ve Fransanın büyük kısmı da turuncu toz bulutu ile kaplandı. Sahra Çölünden gelen toz bulutunun şehirdeki yaşamı fena etkilediği de aktarıldı.

UZMANLAR YARINA İŞARET ETTİ

Türkiyeyi teğet geçecek benzer biçimde görünen toz fırtınasının yarına kadar Avrupa üstünde etkili olması umut ediliyor.

İngiltere, toz fırtınasına hazırlanırken, uzmanlar, yarına işaret etti ve fırtınanın şiddetlenebileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Sadece toz bulutunun en oldukça etkilediği ülke kuşkusuz İspanya oldu.

İspanyanın devlet hava durumu ajansı AEMET, son aşama negatif hava kalitesi  mevzusunda uyardı. Toz bulutunun Celia kasırgasının etkisiyle, ülkeyi daha şiddetli vurmuş olduğu açıklandı.

UZUN SÜRE DIŞARIDA KALMAYIN

Hükümet, solunum güçlüğü çeken insanların açık havaya çıkmaması uyarısında bulunmuş oldu. İspanyadaki Alicante Üniversitesindeki Laboratorio de Climatologia da uzun süre dışarıda kalmayın uyarısı yapmış oldu, maske kullanımı önerildi.

Sahradan gelen toz bulutunun Celia kasırgasının etkisiyle kuzeye doğru ilerlediği aktarıldı.

BBC hava durumu sunucusu Carol Kirkwood, bugün itibarıyla toz bulutunun İngiltereye ulaştığını söylemiş oldu.

Daha ilkin, uzmanlar, Sahra tozunun oluşturduğu riskler mevzusunda uyarmış, Zehirli hava, insanları nefes darlığına sokabilir ve hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve hatta yaşamı tehdit eden astım krizine niçin olabilir. ifadelerinde bulunmuştu. Sahra tozunun bilhassa astım hastaları için büyük risk oluşturduğu açıklanmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir