Avrupa Konseyi, Kavala davası için Türkiye’ye raportör gönderiyor

AKPM’nin Türkiye’nin denetim sürecini yürütmek için atadığı iki raportör, Seyahat Davası kapsamında iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ve öteki yedi sanığa 18’er yıl hapis cezasının verilmesinin arkasından ilk kez Türkiye’de temaslarda bulunacak.

Avrupa Konseyi, Kavala davası için Türkiye’ye raportör gönderiyor

Avrupa Konseyi’nin yasama organı Parlamenter Meclisi (AKPM), 18-20 Mayıs günlerinde İstanbul ve Ankara’da temas ve araştırmalarda bulunmak suretiyle iki raportörünü Türkiye’ye gönderecek. Raportörlerin, AKPM’nin Türkiye hakkında yürüttüğü denetim süreci ve Osman Kavala davasına ilişkin görüşmeler yapması öngörülüyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere nazaran Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesinin arkasından gerçekleşecek temaslar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nce başlatılan ihlal süreci açısından da ehemmiyet taşıyor.

İngiliz parlamenter John Howell ve Letonyalı parlamenter Boris Cilevis, 18-20 Mayıs günlerinde İstanbul ve Ankara’da olacak. AKPM’nin Türkiye’nin denetim sürecini yürütmek için atadığı iki raportör, 25 Nisan’da sonuçlanan Seyahat Davası kapsamında iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ve öteki yedi sanığa 18’er yıl hapis cezasının verilmesinin arkasından ilk kez Türkiye’de temaslarda bulunacak.

AKPM’YE RAPOR SUNACAKLAR

AKPM tarafınca araştırma ve informasyon toplama amacıyla Türkiye’ye gönderilecek raportörlerin, Hakkaniyet Bakanlığı temsilcileri, adli merciler ve cezaevleri ile ilgili birimler, baro ve avukatlar, sivil cemiyet temsilcileri ile bir araya gelmesi öngörülüyor. Bu incelemelere ilişkin ilk gözlemlerini 24 Mayıs’ta ilgili komisyona aktaracak olan gözlemciler, daha sonraki dönemde AKPM’ye raporlarını sunacak.

Türkiye, kurucu üyeleri içinde olduğu Avrupa Konseyi ile iki ayrı sıkıntılı süreçten geçiyor.

Birincisi AKPM tarafınca 2017’den bu yana sürdürülen siyasal denetim süreci. Diğeri de Türkiye’nin iş insanı Osman Kavala ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulamaması sebebiyle konseyin siyasal organı Bakanlar Komitesi tarafınca Şubat 2022’de başlatılan “ihlal prosedürü.”

Avrupa Birliği'nden Osman Kavala kararı İlginizi Çekebilir Avrupa Birliği’nden Osman Kavala sonucu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir