Avrupa Birliği’nden Ukrayna’ya dev yardım

Polonya ve İsveç tarafınca düzenlenen konferansta Ukrayna’ya yardım amacıyla 6,1 milyar euroluk bağış toplandı. Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen konferansın açılış konuşmasını icra eden Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Ukrayna halkına, yerinden edilmiş insanlara AB Komisyonu olarak 200 milyon euro yardımda bulunuyoruz. Bundan dolayı mutluyuz. Normal olarak desteklerimiz devam edecek. Ümit ederim öteki katılımcılar da Ukrayna için mühim yardımlar yaparlar. Bu paralar doğru kullanıldığı takdirde yeni reformlarla bir tek Ukrayna’nın tekrardan inşası sağlanmayacak ek olarak AB yolu da açılacak. Yaşa Ukrayna” dedi.

Konferansa bağlanan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise, “Bu toplantılar Ukrayna, Avrupa ve dünyanın ortak bir zafer yolunda bulunduğunu kanıtlıyor. Ülkemiz daha iyi durumda. Kıtalar birleşti ve dünyadan milyonlarca insan tiranlığın kaybetmesi için bizlere destek veriyor” dedi.

UKRAYNAYA YARDIM YAPMAZSAK BUNU KANIMIZLA ÖDERİZ

Slovakya Başbakanı Eduard Heger yapmış olduğu konuşmada, “Ukrayna’ya yardım yapmazsak bunu kanımızla öderiz. Buna gerek kalmaması için Ukrayna’yı destekliyoruz. Demokratik dünyanın bunu anlaması hakkaten sevindirici. Ukrayna’ya silahlar, cephaneler ve insanı yardım ile yardım etmeye devam edeceğiz. Slovakya olarak Ukrayna’nın AB’ye hızlandırılmış üyeliğini de tam olarak destekliyoruz” dedi.

Konferansta, İsveç 21,7 milyon euro, Çekya 18 milyon euro, Finlandiya 18 milyon euro, Hırvatistan ve İzlanda 2 milyon euro, Gürcitan 7 milyon euro bağışladı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.