Avcılar’da deprem kabusu artık bitiyor

İstanbul’un adı depremle anılan ilçesi Avcılar’ın Belediye Başkanı Turan Hançerli, bin 100 binayı bir buçuk yılda güvenli hale getirdiklerini ve 50 bin insanoğlunun yaşamını kurtardıklarını söylemiş oldu. Hançerli “Avcılar 2029 senesinde riskli hiçbir binanın kalmadığı bir şehir olacak, sıfır riskli bina hedefine kesinlikle ulaşacağız” dedi. Riskli yapıların dönüşümü için hazırladığı bayındır planı düzenlemesini, iki yıl ilkin oturma eylemi yaparak hayata geçirebilen Hançerli, geçen üç yılını Sözcü’ye söyledi:

YENİDEN ADAY OLACAK MI?

“Pandemi süreci yoğun geçti. İşitme engelliler için saydam maske yaptık ki dünyanın birçok yerinde haberlere mevzu oldu. Kapısını her çaldığımız yurttaş zelzele korkusundan bahsediyordu. Bilhassa Yeşilkent ve Tahtakale mahallelerinin 40 senedir çözülemeyen bayındır problemi büyük seviyede çözüldü. Geldiğimizde belediye çalışanları maaşlarını alamıyordu. İnanılmaz bir bütçe problemi vardı. Fazlaca mühim mesafe kat ettik. Kreşler açtık, engelli merkezi açtık, birçok yolu erişilebilir hale getirdik fakat daha kat edeceğimiz yol var. 2 hanım danışma ve yaşam merkezi açtık. 7 yeni park yaptık. Sokak pazarlarından kurtulup çağıl şehir yaşamına uygun kapalı pazarlar açtık.”

Avcılar için somut hedefleri olan bir 2029 vizyonu ortaya koyan Hançerli “Avcılar 2029 senesinde riskli hiçbir binanın kalmadığı bir şehir olacak. İmza attığımız Paris Başkanlar Sözleşmesi 2030 yılına kadar  karbon salımının yüzde 40 azaltılmasını öngörüyor. 2029’da Avcılar’daki karbon ayak izini yüzde 40 azaltmış olacağız. Dayanıklılık fiil planı yaptık. Bir tek fizyolojik dayanıklılık değil toplumsal, kültürel, ekonomik risk ve şoklara karşı da dayanıklı bir şehir olacak. Daha iyisini meydana getirecek biri olursu memnuniyetle bırakırız sadece ektiğimiz bu tohumların meyve vermesini istiyoruz. Fazlaca emek verdik. 2029’a kadar Avcılar’da belediye başkanı olarak vazife yapmak istiyoruz. Doğal ki takdir halkın” diye konuştu.

‘VARLIĞIMI HER YIL AÇIKLIYORUM’

Belediyenin resmi web sitesine mal varlığı bildirimini koyan Hançerli “Ben her yıl kişisel mal varlığımı açıklıyorum. Esasen yasa kapsamında her yıl ilgili artışları bildirme yükümlülüğümüz var. Ben belediye başkanı olamadan ilkin de benzer mal beyanlarında bulunan kamusal hizmet yürüten biriydim. Bunu açıklamaktan da hiçbir vakit geri durmadım, durmayacağım” açıklaması yapmış oldu.

“ŞİKAYETİ OLAN BANA BAŞVURSUN”

İlçede başlamış olan kentsel dönüşüm ile beraber bazı iddialar da gündeme geldi. Rüşvet karşılığı vatandaşlara kat artışı sağlandığı, bazı meclis üyelerinin yapmış olduğu inşaatlara imtiyaz tanındığı yönündeki iddialar hakkında Hançerli “Bahse mevzu iddiaların hiçbir dayanağı yok. İmar işlemleri tamamen İmar Müdürlüğü’nün uhdesinde yasal bayındır mevzuatının gerekliliğine gore ilgili uzmanlarca ve müdürlükçe denetim edilerek meydana getirilen bir işlem. Herhangi bir kişiye ya da meclis üyesine kolaylık sağlanması bir avantaj sağlanması söz mevzusu olması imkansız. Bu şekilde bir iddia ya da şikayeti olan var ise bana başvurmalı. Biz kesinlikle bunu takip ederiz. Şeffaflıkla belediyeyi yönetiyoruz. Bu tür iddiası olanların bizlere başvurmaları halinde lüzumlu araştırma kesinlikle yapılacaktır” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.