Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi’ne akıyor

İstanbulun Silivri ilçesi sınırları içinden doğan Kınıklı Deresi, Marmaraereğlisinin Sultanköy Mahallesi kesiminde, atıklar sebebiyle, siyah renge bürünerek Marmara Denizine akmaya başladı. Kimyasal atıklarla üstü ziftle örtülmüş benzer biçimde bir görüntüye bürünen ve ağır kokular yürüyerek derenin döküldüğü Marmara Denizinin Tekirdağ sahili de siyaha kaplandı.

Derenin kirli aktığını görenlerin ihbarıyla bölgeye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi. Kısa sürede gelen takımlar, siyah akan dereden numuneler aldı. Komutanlık ekipleri de denizden numune alıp, görüntü ve fotoğraf çekti.

BURADAKİ FABRİKALARIN ÇOK İYİ DENETLENMEDİĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Özgür Aksun, lüzumlu bölgelere şikayetlerini yaptıklarını belirterek, Dere simsiyah akıyor, ağır bir koku var. Daha ilkin 2 kilometre ilerideki Kamara Deresinde aynı sıkıntımız oldu. Buradaki fabrikaların oldukca iyi denetlenmediğini tahmin ediyoruz. Bakanlıktan bu güzel ilçenin denetlenmesini talep ediyoruz. Burada denize insanoğlu giriyor, canlılar yaşıyor. Balıklarımız ölüyor dedi.

Mahalle sakinlerinden Eren Budak ise hem koku hem de siyah akan dere sebebiyle denize giremediklerini söylemiş oldu. Budak, Bu yalnız bugün değil, ara sıra bu şekilde akıyor. Derenin başlangıç noktası Değirmenköy, Silivri, bitiş noktası ise Tekirdağ sahili. Bugün aslına bakarsanız denize giremedik. Denizin büyük bir kısmı simsiyah olmuş, ağır bir koku var. Kendimizde burada oturduğumuz için koku ulaşınca rahatsız olduk dedi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.