Atatürk’ün mümtaz kişiliğini biliyor ve kabul ediyoruz

6 siyasal partinin yürüttüğü “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışmalarına Gelecek Partisi (GP) adına katılan Hukuk ve Seçim İşlerinden Görevli Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, liderlerin imza koyduğu mutabakat metnine yönelik eleştirileri SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

ATATÜRK: Eleştirilerden biri metinde niçin Mustafa Kemal Atatürk’ün bulunmadığıdır. Hazırlamış olduğumuz metin bir Mustafa Kemal Atatürk emek harcaması değil, devlet mimarisiyle ilgili. Bu partilerin tamamı, Mustafa Kemal Atatürk’ün mümtaz bir şahsiyet bulunduğunu bilmekte ve kabul etmektedir. Bu metinde Mustafa Kemal Atatürk’e atıf meydana getirecek bir nokta yok. Daima, gereksinim olmadığında atıf yapılırsa o süre Mustafa Kemal Atatürk’ü zayıflatırız.

LAİKLİK: Laiklik mevzusuna da yeterince vurgu yapılmadığı eleştirileri de var. Laik devletin çoğulcu yaşamın da bir güvencisi bulunduğunu ifade ediyoruz. Bir ihtimal bu cümleyi 20 yıl ilkin zor kullanırdım. GP programına özgürlükçü laiklik hususunu yazdık. Laiklikten rahatsız değiliz, laikliğin maalesef evvelinde yanlış uygulamalarından rahatsız olunuyordu. Anayasamızda laiklik bugün de var. Esnek bir laiklik uygulanıyor ve toplumda da bir rahatlama oldu. Yalnız biz değişmedik. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gayretlerini takdirle, saygıyla karşıladım. 28 Şubat’ta başörtülülerle toplantı yapmış oldu ve oldukca net ifadeler kullandı. Değişiklik karşılıklı. 20 yıl ilkin ben bu cümleyi kullanmakta zorlandımsa, Kemal Bey de 20 yıl ilkin başörtülülerle beraber o toplantıyı yapmakta zorlanırdı. Fakat artık çoğumuz o mevzuyu aştık.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: Biz emek harcamayı yaparken temel hak ve özgürlüklere girdik, güncel mevzularla ilgili başlıklar da açtık. Hanım hakları da bunlardan birisidir.  Hanım hakları mevzusunda şu şekilde bir atıfta bulunuyoruz: “Hanım hakları, internasyonal sözleşmeler çerçevesinde çözülecek.”  İstanbul Sözleşmesi de bir internasyonal sözleşmedir.

SİVİL ANAYASA: Eleştirilerden biri de niçin sivil anayasa emek harcaması yapmadığımızdır. Demokratik sivil anayasa yapılabilir mi? Yapılabilir. Fakat biz daha oldukca yapabileceğimiz bir işe soyunduk. Bundan sonrasında da yol haritamız olacak. Yeni anayasa için komisyon kurulacaktır. Daha geniş emek verme o ortamda yapılacak.

SEÇİM: Cumhurbaşkanını halkın mı yoksa parlamentonun mu seçeceği mevzusunda açıklık yok deniyor. Çalışmamızda, ‘Halk da seçsin’, ‘Parlamento seçsin’ desek gene eleştiriler olacaktı. Daha biz çalışırken, ‘Halktan seçme yetkisi alınacak’ demeye başlamışlardı. Sanki bunlar meclisin, başbakanın yetkililerini almamış şeklinde konuşuyorlar. Iyi mi seçilmesi gerektiği mevzusunda öteki partilerin de kamuoyunun da katkıları olacaktır.

Erdoğan metni eleştirdiyse, bu endişesini gösterir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mutabakat metnini “Eski parlamenter periyodu istiyorlar” diye eleştirdiğini hatırlatan Üstün, bu durumu “Sayın Cumhurbaşkanının radarına girmiş olması onu endişelendirdiği, fazlaca dikkatini çekmiş olduğu anlamına gelir” diye yorumladı. Üstün şunları kaydetti: “Eskiye dönüşü kabul etmiyoruz, yeni bir sistemin getirileceğini belirtiyoruz. AKP muhalefete fikir değişimleri yapmak için kapımızı çalacak. Onlar da Cumhurbaşkanının bu kadar geniş yetkisi olmasından rahatsız.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.