Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve ötesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı (HL) sahasına Millet Bahçesi için meydana getirilen ihalenin “saydam” bulunduğunu söylemiş. Bu beyanını Ankara’daki Başkent Millet Bahçesi açılış töreninde ifade etmiş.

Kurum’un katılmış olduğu Başkent Millet Bahçesi töreni, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı önündeki açıklaması ile yakın saatlere rastladı. Bu, ilk rastlantı.

İkinci “anlamlı” rastlantı şu: Bakan Kurum’un katılmış olduğu törene mevzu olan Ankara Millet Bahçesi’nin her iki etabı da YapıYapı’ya ihale edilmişti. Bu şirket, Mustafa Kemal Atatürk HL Millet Bahçesi ihalesini üstüne alan ve aynı dakikalarda makineleri pisti kırmaya başlamış olan YapıYapı.

Bir de kavramsal ve tarihsel detay: Ankara’daki Millet Bahçesi’nin ilk adı AKM (Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi) Millet Bahçesi’yken hemen sonra Başkent Millet Bahçesi oldu.

ŞEFFAF FALAN DEĞİLDİ

Mevzuya geleyim: 9 Mayıs’ta buradan detaylarıyla duyurduğum ihale saydam filan değildi. Tıpkı YapıYapı’nın almış olduğu, Mart 2019’da gene 21/b usulüyle ihale edilen Ankara Millet Bahçesi ihalesinin saydam olmayışı şeklinde. O ihaleyi duyurduğum yazıda (18 Mart 2019) TOKİ’nin birçok şehirde Millet Bahçesi projelerini açık ihale usulüyle çıkmış olduğu halde, niçin Ankara’yı 21/b usulüyle, şu demek oluyor ki şirket çağrı ederek yaptığını sormuştum. Yanıt gelmedi doğal.

Mustafa Kemal Atatürk HL Millet Bahçesi ihalesi şeffafmış

Geçiniz. Biz gazeteciler bu ihaleyi duyurmasak, münakaşa başlayıp politika gündemine taşınmasa, şirket iş makinelerini dizdiğinde tepkiler büyümese, Bakan Bey, ihalenin büyüklüğü, usulü ve kimin kazanılmış olduğu mevzusunda topluma informasyon mu verecekti? Birçok mühim 21/b ihalesinde olduğu şeklinde bu stratejik ihale de resmi istatistiklere aylar sonrasında yansıyacak, çoğunluğun haberi o vakit olacaktı.

★★★

Kaldı ki, ihale eğer şeffafsa, niçin acil ve muhteşem koşullar için kamu idarelerine tanınan bir yol olan pazarlık usulü kullanıldı? O pisti kırmanın, o Millet Bahçesi’ni oraya yapmanın iyi mi bir aciliyeti vardı? Hangi şart TOKİ’yi sıkıştırıyordu?

Eğer İYİ Partili Ali Kıdık’ın “İstanbul HL Araplara satılacak ve onların da aynı yakada iki havalimanı olmasın ön koşulu var” iddiası doğruysa ve bu talep iktidar için “acil durum”sa kamuoyuna gene izahat lazım.

Bakan Kurum, Mustafa Kemal Atatürk HL’nın kapatılmasıyla oluşan milyarlarca dolarlık kamu ziyanı mevzusunda değerlendirmede bulunmamış. Fakat önceki gün bu köşede sorduğum soruların ikisine yanıt aldık. Acil durumlar için bir pist bırakılacağını ve ihtimaller içinde zelzele için afet toplanma alanına da yer bırakılacağını öğrenmiş olduk. Büyük mutluluk!

BÜTÇEYİ DELECEK BİR YOL İHALESİ

Şimdi paylaşacağım, bir yol projesi. Gene 21/b. Gene içinde YapıYapı şirketi geçiyor. Fakat ben fikri durağan(durgun) haline getirdiğim için değil, iktidarın yakın vakit tercihleri bu yönde şekillendiği için. Ve gene ekonomik kriz derinleşirken, milyarlarca liralık kamu kaynağının iyi mi harcandığının hepimizi ilgilendirmesi sebebiyle.

Erdemli-Silifke-Taşucu yolunun Melleç-Kaledran arası, öncelikle Ocak 2021’de ihale edildi. 21/b usulüyle meydana getirilen ihaleyi, 2.1 milyar TL teklifle Özaltın İnşaat-YapıYapı ortaklığı kazanmıştı. (25 Ocak 2021 tarihindeki yazım)

Ortalama bir yıl geçti. Aralık ayında DW’de Gülsen Solaker imzalı haberde bu ihalenin iptal edildiğini öğrendik. Danıştay, eğer bir iş 900 gün sürede yapılabiliyorsa, ihalesinin acil durum maddesi olan 21/b ile yapılmasını hukuka uygun görmemişti.

İşte şimdi Danıştay’ın hukuka uygun bulmayıp iptal etmiş olduğu ihalenin tekrarlanması gündemdeymiş. Fakat açık usul değil. Melleç-Kaledran arasının ihalesinin gene 21/b usulüyle söz mevzusu olduğu ve yatırım maliyeti 2’den 6 milyar liraya yükselen ihaleyi gene aynı iki firmanın almış olduğu/alacağı sektörde konuşuluyor. Eğer bu iddialar doğruysa; kafi beslenemeyen, maaşına insanca artış oranları bekleyen vatandaşlar adına hakkaten yazık.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.