‘Atanan kişinin Rektör ve AKP milletvekilinin kuzeni olması tesadüf müdür?’

Son dönemlerde üniversitelerde adrese teslim kadro ilanlarının verildiğini hatırlatan CHP’li Başarır,

“Ne yazık ki üniversitelerimizin birçoğunda liyakata değil torpile dayalı atamaların yapılmaktadır.  Biz gençlerimizin hak eden öğretim üyeleri, dekanları ve rektörleri tarafınca eğitim ve öğretim almalarını istiyoruz.

Sadece AKP döneminde üniversite kadrolarına alınan kişilerin birçoğu akraba kontenjanından yararlandırılıyor. AKP iktidarının nerede ise her alanda kayırmacılık anlayışını benimsediğini biliyoruz.

Bir de bu kayırmacılığı eğitim alanında yaparak ülkenin gençlerini heba etmekten dahi hicap duymuyorlar” dedi.

Son dönemlerde üniversitelerde adrese teslim kadro ilanlarının verildiğini hatırlatan CHP’li Başarır,

“Ne yazık ki üniversitelerimizin birçoğunda liyakata değil torpile dayalı atamaların yapılmaktadır.  Biz gençlerimizin hak eden öğretim üyeleri, dekanları ve rektörleri tarafınca eğitim ve öğretim almalarını istiyoruz.

Sadece AKP döneminde üniversite kadrolarına alınan kişilerin birçoğu akraba kontenjanından yararlandırılıyor. AKP iktidarının nerede ise her alanda kayırmacılık anlayışını benimsediğini biliyoruz. Bir de bu kayırmacılığı eğitim alanında yaparak ülkenin gençlerini heba etmekten dahi hicap duymuyorlar” dedi.

9 EV ARKADAŞINDAN 8İ REKTÖR OLDU

CHP’li Başarır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu sual önergesinde, Şırnak Üniversitesi ekibine atanan kişinin, rektör ve AKP Rize Milletvekili Rizgin Birlik’in kuzeni olmasının bir rastlantı olup olmadığını sordu.

CHP’li Başarır, vermiş olduğu sual önergesinde,

“Son dönemlerde üniversitelerde adrese teslim kadro ilanlarının verildi haberler yazılı ve görsel basında yer almıştır.

Bunun son örneğinin de Şırnak Üniversitesi’nde gerçekleştiği; AKP Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan’ın kardeşinin rektörü olduğu üniversitenin, 30 Nisan 2022’de vermiş olduğu ilanda şartları karşılayan tek kişinin, hem üniversitede vazife yapmış olduğu ve hem de rektörün kuzeni olduğu; rektör ve kendisi için duyuru verilen kişinin bununla beraber AKP Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik’in de kuzeni olduğu basında yer almıştır.

Şırnak Üniversitesi tarafınca Cizre Meslek Yüksekokulu Toplumsal Hizmetler Kısmı için verilen ilanda “Felsefe ve din bilimleri alanında doktora yapmış olmak” şartı arandığı; bu şartı elde eden kişinin ise Şırnak Üniversitesi’nin Kariyer Geliştirme Ofis Müdürü olarak vazife meydana getiren Vehip Birlik olduğu detayları de basında yerini almıştır.

Hem de, Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Güvenilir Erkan’ın, 2 Aralık 2019’da “Rektör MYO akademisyen-öğrenci buluşması” programında yapmış olduğu konuşmada, üniversite okurken ev arkadaşlığı yapmış olduğu 9 kişiden 8’nin profesör bulunduğunu kendisi şeklinde tüm ev arkadaşlarının da rektör bulunduğunu ve bunun bir rastlantı olmadığını dile getirmişti” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- Adrese teslim bir halde Şırnak Üniversitesi ekibine atanan Vehip Birlik’in atandığı üniversite rektörünün ve bununla beraber AKP Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik’in kuzeni olması bir rastlantı müdür?

2- Söz mevzusu atama da kamuoyunda malum adıyla herhangi bir torpilin yapılıp yapılmadığı araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa neticeleri ne olmuştur? Araştırılmamışsa gerekçeleri nedir?

3- Üniversite kadrolarına “torpil yerine liyakat esaslı atamalar yapılması” anlayışı ne vakit yerleşecektir?

4- Üniversite kadrolarına atanmak için bekleyen binlerce şahıs varken, torpile dayalı bir atama yapılması terbiye ve etik kuralları ile ne seviyede bağdaşmaktadır?

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir