Asgari ücretli 135 kilo ekmek kaybetti

Aralık ayından bu yana durmayan zam sağanağı işçinin, memurun, emeklinin işsizin boğazından çaldı. Asgari ücretli 4 ayda 135 kilo ekmek yitirdi.

Asgari ücretli 135 kilo ekmek kaybetti

Büyük bir müjdeyle aralık ayında 4 bin 253 TL olarak açıklanan asgari ücrette 4 ay içinde yaşanmış olan trajik erime temel besin ve mecburi harcama kalemlerinde açık bir halde ortaya çıktı. İlk açıklanmış olduğu Aralık ayında 4 bin 253 lirayla 468 kilo ekmek alınabiliyordu. Sadece Mart sonuna gelindiğinde asgari ücretle alınabilecek ekmek miktarı 333 kiloya düştü. Aradan geçen bir tek 4 ayda asgari ücretli 135 kilogram ekmek yitirdi.

UMUTLAR YOK OLDU

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) derlediği ürün tutarları üstünden yaptığımız hesaplama, başta asgari ücretliler olmak suretiyle durağan(durgun) gelirlinin alım gücünün KDV indirimli TÜİK fiyatlarıyla bile muhteşem düzeyde eridiğini gösteriyor. Aralık ayında asgari ücretin 2 bin 825 liradan 4 bin 253 liraya çıkacağı duyuru edildiğinde milyonlarca çalışan alım gücünün yükseleceğini, kısmen de olsa refaha kavuşacağını ümit etti. Sadece o tarihten bu yana çarşı pazara yağan zamlar alım enerjisini de umutları da yok etti.

ALIM GÜCÜ ERİDİ

Aralık ayında açıklanan 4 bin 253 liralık asgari ücret o tarihte 576 kilo bulgur, 545 kilo makarna, 197 kilo tavuk eti satın alabilecek güce sahipti. Mart sonuna gelindiğinde ise asgari ücret o günkü alım gücünden 174 kilo bulgur, 168 kilo makarna, 67 kilo tavuk eti yitirdi. Asgari ücretlinin 4 ayda bin 89 tane yumurtası, bin 296 tane maydanozu,
367 kilo patatesi yok olup gitti.

Bayramlaşmaya gitmek artık zor

Asgari ücretin ilk açıklanmış olduğu günden bu yana şehirlerarası otobüs biletinin averaj fiyatı 105 liradan 253 liraya fırladı. 4 kişilik bir asgari ücretli ailesi bayramda memleketine gidip döndüğünde 839 lira yol parası ödüyordu. Aynı aile bu bayramda memleketine otobüsle gidip gelirse ödeyeceği yol parası bin 880 lirayı aşacak. Asgari tutara yüzde 50 zam yapılmasına karşın şehirlerarası otobüs ücretleri yüzde 124 zamlanınca bayramlaşma da zora girdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.