Asgari ücrete zam gelecek mi? Çalışanlar asgari ücrete ek zam bekliyor…

Asgari ücretlilerin, emeklilerin ücretlerinde meydana getirilen artışlar, yağmur şeklinde yağan zamlar karşısında mum şeklinde erirken, iktidardan ek zam sinyali geldi. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkanın yanı sıra Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, asgari tutara yılda iki kez zam gelmesine yönelik açıklamalarda bulunmuş oldu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkanın yapmış olduğu açıklamalar şu şekilde;

* “Biz, tarihin en yüksek asgari ücret artışını gerçekleştirdik ve bunlar beklemiyorlardı. Bir düşünün, CHP işçinin alın teri nedir bilmez ki? Bu maliyet artışlarına gelirsek gerekirse hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın asgari ücretin tekrardan değerlendirmesini gündeme getirebilir.

Şundan dolayı biz vatandaşımızın iktidarıyız. Vatandaşımızı da bu enflasyona ezdirmeyeceğiz. Ve bugüne dek vatandaşımızın ekonomiyi en güzel şekilde atlatabilmesi için, desteklerimizi vereceğiz.”

‘ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞIMIZI EZDİRMEYECEĞİZ’

Karagöz’ün, “Asgari tutara yılda bir kez yapılıyor, bunun ikiye çıkarılma olasılığı var mı? Altıncı ayda bir düzeltme şeklinde bir şey olur mu?” şeklindeki sorusu üstüne AKPli Özkan şu yanıtı verdi:

“Bunu sayın Cumhurbaşkanımız daha ilkin ifade etmişti. Şu demek oluyor ki, bu yapılabilir. Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor sadece bunu değişiklik yapmak mümkün. Biz parlamentoda devamlı milletimizin menfaati ne gerektiriyorsa bunu devamlı yaparız, hayata geçirmeye da hazırız. Bu CHP’nin aklına gelmez, bizim hafızamızda var.

Biz maliyetlere asgari ücretli vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz. Zamanı vardığında bir yıl geçmesi beklenmeksizin illa Ocak ayında değil vakti saati ulaşınca zam yaparız. Maliyet artışı mı var? O vakit vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak önlem ve kararları alacağız” diye konuştu.

BAKAN VEDAT BİLGİNDEN ASGARİ ÜCRET EK ZAMMI AÇIKLAMASI

Asgari ücretin yasal olarak her senenin aralık ayında belirlendiğini anımsatan Alim, “Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, aralık ayında belirlenir, doğal muhteşem şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir” dedi.

‘ŞARTLAR İÇİNDE BAKMAK LAZIM’

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe ve Maruf Buzcugil’e konuşan Alim, mevzuya ilişkin şunları söylemiş oldu:

“Asgari ücret mevzusunda ilk olarak şunu söylemeliyiz: Bu yıl yaptığımız asgari ücret artışı yüzde 50nin üzerindedir ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması fazlaca mühim bir şeydir. Tüm gelirlerde asgari ücretin vergi dışı bırakılması mühim.

Durağan(durgun) ücretle çalışanlar, AGİ kaldırıldı, tutarı düşüreceğim diyen işletmeler yanlış yapmış oldu. İş kanunu anlaşılan ücretten geriye gidilmesini açıkça yasaklıyor. Asgari tutara şartlar içinde bakmak lazım.

Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, aralıkta belirlenir, doğal muhteşem şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Sadece yasal durum aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme zamanı aralık ayıdır.”

SANAYİCİYE YENİ DESTEK

Alim ek olarak, işverene 6 puanlık prim desteğinin uzatılmayacağını, Üretim Sürecine Katılım adında olan yeni bir destek programını devreye alacaklarını da deklare etti.

Alim’in aktardığına gore, yeni destek programında sanayiciye hem eleman temin edilecek, hem de işçinin 3 ay ücret ve primlerini, sigortasını devlet karşılayacak. Mecburi istihdam süresi ise bir yıl olacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir