Asgari ücrete zam gelecek mi? AKP asgari ücrete ek zamma kapıları kapattı

Bir tek asgari ücretle çalışanları değil geniş bir kesimi yakında ilgilendiren asgari tutara yıl içinde ikinci kez zam gündeme geldi. Geçim sıkıntısının üst seviyeye ulaşmış olduğu, alım gücünün günden güne azalması sebebiyle asgari tutara zam hakkında konuşan Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, asgari tutara ek zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin, Asgari ücrette net bir artış sağlandı. Muhteşem şartlar ortaya çıkar, o süre düşünülebilir fakat bugün gündemimizde bu tarz bir olay yok dedi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’a gerçekleştirdiği ziyaretinin sonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Asgari tutara ara zam yapılacağı iddialarına Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu…

“Ben vatandaşıma onu aldatacak, doğrusu yapmayacağımız yada yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam” diyen Erdoğan, “Asgari tutarı tespit için bir komisyon var. Her yıl toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti Aralık’tır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Asgari ücrette yeni artış olur mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

*Ben vatandaşıma onu aldatacak, doğrusu yapmayacağımız yada yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari tutarı tespit için bir komisyon var. Her yıl toplanıyor.

*Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. Vakti ulaştığında de asgari ücretle görevli olan sendikalar ve Emek harcama Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Olağanüstü bir durum olup olmadığı noktası orada gene tartışılır.

*Doğrusu eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona bakılırsa yapılır.

ÇALIŞMA BAKANI: GÜNDEMİMİZDE YOK

Öte taraftan, asgari ücrette gündeme gelen ek zam tartışmalarına ilişkin bir izahat da Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’den geldi.

Alim, asgari tutara ek zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin, Asgari ücrette net bir artış sağlandı. Muhteşem şartlar ortaya çıkar, o süre düşünülebilir fakat bugün gündemimizde bu tarz bir olay yok dedi.

Alim, asgari tutara ek zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin sual üstüne, asgari ücrette net artış sağlandığını kaydetti. Alim, Bunun hemen hemen daha 3üncü ayındayız. Bunu bugün tartışmayı anlam ifade etmeyen buluyorum. Şu anda Türkiye, dünyada yaşanmış olan büyük ekonomik krizlerin baskısı altında. Türkiyeyi etkiliyor doğal olarak ki bunlar. Bu etkilerin en mühim göstergesi enflasyonist tesir. Bu enflasyonu önlemek için Türkiye yeni ekonomik bir program uyguluyor. Önümüzdeki mayıstan itibaren enflasyondaki düşüşü hedefleyen ekonomik program uyguluyoruz. Dolayısıyla enflasyon ücret artışı, enflasyon ücret artışı sarmalını sebep olacak bu tür yaklaşımları yanlış buluyorum. Muhteşem şartlar ortaya çıkar, o süre düşünülebilir fakat bugün gündemimizde bu tarz bir olay yok diye konuştu.

TEMMUZDA ENFLASYON FARKI VAR

Bakan Alim, AK Parti ve MHPden bu yönde gelen açıklamaların hatırlatılması üstüne, Siyasetçiler siyasal pozisyonları açısından kendi değerlendirmelerini yaparlar. Ben emek verme hayatından görevli bir bakan olarak konuşuyorum. Onun için benim konuşmalarımı bu bağlamda değerlendirmek lazım. Temmuz ayında bizim toplu sözleşmemizde kayıt altına aldığımız enflasyon farkı var. Onunla bu tarz şeyleri birbirine karıştırmamak lazım. Temmuz ayı ulaştığında sözleşmemizde yazdığı şeklinde hem kamu personeliyle hem işçilerimizle yaptığımız toplu sözleşmede enflasyon farkı verilecek kaydı var. Biz temmuzda onu değerlendireceğiz dedi. (DHA)

ASO’DAN ASGARİ ÜCRET ZAMMINA DESTEK

Ankara Endüstri Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, asgari ücret zammının enflasyon karşısında eridiğini belirterek, “İnsanları aç bırakamazsınız. Ara zam için yasa çıkmasa da şirketlerimiz telafi zammını pandemide olduğu şeklinde bir halde yapmış olacaktır” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir