Arjantin’in batışı Türkiye’yi anımsattı!

Türkiye en fazlaca hangi ülkeye benziyor ekonomide? Hilafsız cevabım, Arjantin’e

Arjantin Peso’su sürekli kıymet kaybeden bir para birimiydi Iyi mi salak bir akıl yönetime hakim olduysa gittiler, 1 Peso eşittir 1 Amerikan doları dediler.

İyi de güzel kardeşim senin enflasyonun yanı sıra cari açığın, bütçe açığın, tutum açığın var. ABD ile senin ekonominin benzerliği ne? diye kimse sormadı.

★★★

IMF, tarihinde ilk kez bir ülkeyi sahtekârlıkla suçladı O da Arjantin IMF analistleri Arjantin’in enflasyon oranının yüzde 25 seviyelerinde bulunduğunu söylerken, Arjantin Hükümeti’nin açıklamış olduğu verilere gore bu sayı yüzde 11 civarındaydı

Nitekim Arjantin hükümetinin niyeti yalan dolan verilerle enflasyonu düşük tutmak ve para birimlerinin kuvvetli bulunduğunu göstermekti. Ikazları dinlemedi, uyaranları hain duyuru etti.

★★★

Arjantin şirketleri ve vatandaşları madem ikisinin de kıymeti aynı, ben peso yerine dolar tutayım demeye başladı.

Hükümet yurtdışından borç alarak oyunu devam ettirmeye çalışıyordu. Borçlar boyunu aştı. Dedikodular arşa ulaştı. Durum sürdürülemez hale geldi. Ufaktan süregelen kırılganlıklar ani bir krizi tetikledi.

★★★

Takvim 29 Kasım 2001’i gösterdiğinde bankaların önünde oluşan kuyruklar adeta yaklaşan fırtınanın habercisiydi Ertesi gün bankalarda çekilebilecek dolar bitti.

Bir çok yabancılara satılmış olan bankalardan bir gecede 30 milyar doların dışarıya aktarma edilmesi paniğe sebep oldu. İşlemler durduruldu.

1 Aralık Cumartesi günü hükümet ülkedeki tüm banka hesaplarını dondurduğunu deklare etti. Sokaklar karıştı.

★★★

Bugün Türkiye’de uygulanan Kur Korumalı Mevduat da Türk Lirası’nı dolara sabitlemek değil mi? Hatta daha fazlası Dolar artmasa bile ödenecek bir faiz söz mevzusu

Bu işin dayanmayacağı sadece bir süre yönetim edebileceği sonrasında faturanın halka çıkacağı da o denli aşikar ki Herhangi bir ekonomi öğrencisine sor anlatsın sana niçin sürdürülemeyeceğini

★★★

Arjantin de bu duruma üç günde gelmedi. Onlar da bir zamanlar “şahlanan” ekonomiye sahipti!

Oysa ülkenin organik kaynakları fazlaca varlıklı 45 milyonluk nüfusunun averaj eğitim düzeyi bizlerden yüksek Et ve ziraat ürünleri ihracatın ana kalemleri Gelişmiş endüstri dalları da mevcut

Neredeyse bizlere yakın otomobil üretip, satıyorlar. Fiat, Renault, Ford, Peugeot ve Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçen Volkswagen’in Arjantin’de otomobil fabrikaları var. Peki niçin bu durumdalar?

★★★

Krizi tetikleyen şartlar değil yönetim hatalarıydı Fena gidişatı her daim, “Dış mihrakların bu oyununa gelmeyeceğiz” diyerek açıklamaya çalıştı. Düşünün artık bahanelerimiz bile aynı!

Dolar, peso karşısında ilkin 3 katına sonrasında 5 katına derken 10, 20, 50, 70 ve 100 katına çıktı. Bugün 1 dolar 109 peso civarı Asla oturup incelediler mi Arjantin hatayı nerede yapmış oldu?

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir