Apartman görevlilerine 45 saat sınırı

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök apartman görevlilerinin özlük haklarının güvenceye alınması için yasa teklifi hazırlandı.

60 METREKARELİK KONUT

Bir apartman görevlisi en oldukca 45 daireye bakacak. Apartmanın bahçesinden görevli olduğu alan da iki dönümü geçemeyecek. Apartman görevlilerine parasız ve minimum 60 metrekarelik konut da verilecek. Teklifi uyarınca apartman görevlileri haftada 45 saatten fazla çalıştırılamayacak.

AYRIMCILIK SONA ERMELİ

Kanun teklifinin gerekçesinde, apartman görevlilerinin iş tanımlarının kanunla belirlenmesi, özlük haklarının güvence altına alınması, iş hayatında ve toplumsal hayatta yaşadıkları ayrımcılığın sona erdirilmesi, can güvenliklerinin sağlanması ve insani yaşam koşullarına kavuşturulmaları gerektiği vurgulandı.

Teklifi ile; apartman görevlilerinin ve işverenlerin içinde imzalanacak olan iş sözleşmelerinin çerçevesi tanımlanıyor. Suiistimal edilebilen emek harcama süreleri ve ara dinlenme zamanları belirleniyor. Apartman görevlilerine bazı durumlarda ödenmeyen hafta tatili, ulusal bayram ve genel dinlence emek harcamaları için ücretler düzenleniyor, ücretli izin hakları ile kıdem tazminatları da güvence altına alınıyor. Apartman görevlilerine konut tahsis edilme zorunluluğu da getiriliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir