Ankara’nın suyu dünya standartlarında çıktı

ASKİ Genel Müdürlüğü, bir taraftan kaliteli şebeke suyunu yapmış olduğu iletim hatlarıyla Başkent’in dört bir tarafına ulaştırırken, bir taraftan da musluklardan akan suyun standardını yapmış olduğu analizlerle tertipli olarak denetim ediyor.

DÜNYA STANDARTLARINDA

Barajlardan İvedik ve Polatlı Arıtma Tesisleri’ne, bu tesislerden de musluklara kadar tüm süreçte senenin 365 günü 2 bin 171 ayrı noktadan numune aldıklarını ve bu numuneleri teste doğal olarak tuttuklarını açıklayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, tüm çözümleme sonuçlarının Başkent’in suyunun temiz, sıhhatli ve dünya standartlarında bulunduğunu ortaya koyduğunu söylemiş oldu.

GÜVEN İÇİNDE TÜKETİLEBİLİR

ASKİ laboratuvarlarının yanı sıra Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün de şebeke suyunu çözümleme ettiğine dikkat çeken Öztürk, “Meydana getirilen tüm bu analizler, Başkentlilerimizin musluklarından akan suyu itimat içinde tüketebilmeleri için” dedi.

Halk sağlığını önceleyerek tüm çözümleme raporlarının neticelerini şeffaflık anlayışı doğrultusunda günlük ve aylık olarak ASKİ Genel Müdürlüğünün web sitesinde yayımladıklarını belirten Öztürk, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

*ASKİ olarak bu numuneleri toplamda 76 ayrı parametrede analizlere doğal olarak tutuyoruz. ASKİ’nin birçok ulusal ve internasyonal kurum ve kuruluşa akredite laboratuvarında çözümleme edilen suyumuz, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Sıhhat Bakanlığı denetimine de doğal olarak.

*Meydana getirilen çözümleme neticelerinden da anlaşılacağı suretiyle, suyumuz tertemiz, kaliteli, güvenli ve içilebilir niteliktedir. Bu numunelerin 795 adedini metropol ilçe şebeke hattından, 308’ini öteki ilçe şebeke hatlarından, bin 59’unu mahalle (köy) şebekelerinden alıyoruz. Toplamda da 2 bin 171 numuneyi standartlar ölçüsünde teste doğal olarak tutuyoruz.

ATIK SULAR DA ANALİZ EDİLİYOR

ASKİ olarak Başkent’in bir tek içme ve kullanma suyunu değil atık suları da analize doğal olarak tuttuklarının altını çizen Öztürk, “Bu çerçevede de 20 atıksu arıtma tesisimizden alınan numuneleri haftalık olarak talep edilen 4 ayrı parametrede, 8 paket atıksu arıtma tesisinden getirilen numuneleri de gene haftalık talep edilen 4 ayrı parametrede çözümleme ediyoruz” dedi.

“ŞİKAYETLER BİNA İÇİ DEPO VE İÇ TESİSATLARINDAN KAYNAKLANIYOR”

Bilhassa toplumsal medyada bazı vatandaşlar tarafınca meydana getirilen şikayetlerin sebeplerinin araştırıldığını vurgulayan Öztürk, şöyleki konuştu:

Bu şikayetleri derhal değerlendirerek mevzuyla ilgili her türlü denetim ve analizi yapıyoruz. Sadece yaptığımız denetim ve analizler gösterdi ki bu şikayetlerin sebebi bina içi depo ve iç döşem kaynaklı. Devamlı olarak belirttiğimiz benzer biçimde tüm yurttaşlarımız ev ya da apartmanlarında bulunan su depolarını tertipli olarak temizletmeli ve eskiyen borular da bakteri oluşumuna niçin olduğundan denetim edilmeli.”

Günlük denetim ve izlemesi meydana getirilen Ankara’nın şebeke suyunun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Ile alakalı Yönetmelik değerleri içinde yer aldığını ifade eden Öztürk, “Suyumuz ABD, Avrupa Birliği, Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ile TS266 standartları değerlerine nazaran de güvenle içilebilir” dedi. İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir