Ankara’da ‘nükleer’ tatbikatı – Son dakika haberleri – Sözcü

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, vakalara süratli ve daha etkin şekilde müdahale ederek can ve mal kaybını önlemek için personel eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Ankara İtfaiyesi bünyesindeki 200 kişilik Arama Kurtarma Timi kimyasal, biyolojik, ışınım ve nükleer (KBRN) ile yüksek açı arama kurtarma mevzusunda saha tatbikatı gerçekleştirmiş oldu.

Ankara’da ‘nükleer’ tatbikatı

Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi; kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) ile yüksek açı arama kurtarma vakalarına müdahale mevzularında hem kuramsal hem de ergonomik eğitim alarak saha tatbikatı gerçekleştirmiş oldu.

 “ANKARA İTFAİYESİ TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ TEŞKİLATLARINDAN BİRİSİDİR”

200 kişiden oluşan arama kurtarma timinin yer almış olduğu ve gerçeği aratmayacak nitelikteki tatbikatı yerinde izleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Kalımlı Kerimoğlu, Ankara İtfaiyesi’nin her türlü  ihtiyacının karşılanması için yoğun bir emek verme gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.

Ankara İtfaiyesi’nin yangın, zelzele, sel ve kaza vakalarına anında yetişebilmesi için her türlü hazırlığı yaptıklarını belirten Kerimoğlu, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“450 yeni genç dost aldık. Onlarla beraber itfaiye teşkilatımız insan deposu olarak da vasıta gereç bakımından da güçlendi. Ankara İtfaiye Teşkilatı hakikaten Türkiye’nin en kuvvetli, en kurumsal teşkilatlarından birisidir. Bunu Elazığ depreminde, Antalya’daki orman yangınlarında ve Bozkurt’taki sel felaketinde göstermişlerdir. Biz bundan sonrasında da İtfaiye Teşkilatımızın eğitimlerini tamamlayacağız, insan deposu olarak güçlendireceğiz ve vasıta gereç bakımından da dünya standartlarında neye ihtiyacı var ise onların tedarik edilmesi mevzusunda her türlü emek vermeyi hayata geçirmeye devam edeceğiz. Başkanımız Sayın Mansur Yavaş da bu mevzuda bizlere her türlü desteği veriyor. İnşallah başımıza gelmez fakat ileride doğacak her türlü sıkıntıya, felakete karşı İtfaiye Teşkilatımız hazırdır, güçlüdür. Burada da güzel bir tatbikat gerçekleştirdiler ve her türlü felakete hazır olduklarını gösterdiler. Ben kendilerine teşekkür ediyorum.”

“ÇUBUK-1 BARAJI’NIN BENDİNDEN HALATLARLA İNDİLER”

Arama Kurtarma Timi, halat ve düğüm, iple iniş ve tırmanma teknikleri, sedye bağlama şekilleri, halat germe ve halat üstünde ilerleme, makara sistemleri ile sedye taşıma teknikleri mevzularında edindikleri data ve becerilerini meydana gelen saha tatbikatı yardımıyla daha da pekiştirdi.

Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nda bulunan baraj bendinde meydana gelen tatbikatta arama kurtarma timi, 25 metre yükseklikte kurulan dikey halatlar vesilesiyle yüksek yerlerde mahsur kalan her canlıyı kurtarmak için uygulamalı saha eğitimi ile yatay hat kurularak yaralı bir vatandaşı yada herhangi bir canlıyı sedye yardımıyla güvenli bölgeye taşıma emek vermesi gerçekleştirmiş oldu.

KBRN OLAYINA MARUZ KALAN İTFAİYECİ KURTARILDI

Saha tatbikatının ikinci aşamasında senaryo gereği bir itfaiyeci KBRN (nükleer durum) vakasına maruz kaldı.

Arama kurtarma ekiplerince bulunarak tüm vücuduna yıkama sıvısı püskürtülerek arındırılan itfaiyeci, acil durum ekiplerine teslim edildi.

KBRN vakalarında kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlarının standartları, saha ve vaka yerinde yapılması gerekenlerin kuramsal ve uygulamalı olarak anlatıldığı tatbikatta arama kurtarma ekiplerine tehdit içeren olayların gerçekleşmesi halinde yapılması ve yapılmaması gerekenler uygulamalı olarak da yayınlandı.

Ihtimaller içinde KBRN durumlarında, naturel afet ve yangınlarda yüksek noktalarda müdahale kabiliyeti, kullanılacak teçhizat ile emek verme disiplini mevzusunda itfaiye personelini bilinçlendirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi Ekip Amiri Hüseyin Gürçay, şu detayları verdi:

* Her yıl tertipli olarak belirli periyotlarla KBRN yüksek açı ve yataydan kurtarma tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Bu tatbikatta tamamen yenilenen arama kurtarma malzemelerimizi ilk kez kullanarak tecrübe yaşadık. Hâlihazırda şu anda liyakat usulüyle alınan yeni personellerimizle arama kurtarma timimizi 200 kişiye çıkarttık.

* Timin hem yaş olarak gençleşmesi hem de eğitimli olması bizleri daha da dinamikleştirdi. Şu anda vasıta, araç-gereç, döşem ve personel olarak yurt içinde ve bilhassa Ankara’da oluşabilecek tüm naturel afetlere müdahaleye hazır bir halde 7/24 nöbet esnasında bakılırsa çalışmaktayız.

Ankara İtfaiyesi Arama Kurtarma Timi’nde 200 eğitimli personel, 10 dalgıç ve 4 tane K9 arama kurtarma köpeği bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir