Ankara’da 260 bin aileye 600’er lira Ramazan yardımı

Pandemi sürecinden itibaren elini yoksulların üstünden çekmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ramazan hazırlıklarını da tamamladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gereksinim sahiplerine 100 lirası et olmak suretiyle toplam 600 lira Ramazan desteğinde bulunacak. Nisan ayının ilk 10 günü içinde 500’er lira, 24 Nisan’a kadar da et parası gereksinim sahiplerine evvelinde dağıtılan ‘Başkent Kart’a yatırılacak.

500ER LİRA AKTARILACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl uygulamaya koyduğu “El Ver” kampanyasında, insanoğlu birbirini görmeden hesap ya da IBAN numarasına para yatırıyordu. Bu uygulamada yaşanmış olan karışıklıklar üstüne bundan bu şekilde değişik bir uygulamaya geçildiğini belirten yetkililer, SÖZCÜ’ye şunları söylediler: Belirlenen tüm gereksinim sahiplerinde Başkent Kart var. El Ver sistemine girince sistem gereksinim sahibini seçiyor.  Ne kadar yatıracağını soruyoruz. En fazla 500 TL yardım yapılabiliyor. İsteyen 500 TL’nin altında da destekte bulunabilecek. Hayırseverin banka kartından, gereksinim sahibine en fazla 500 TL çekilecek halde para aktarılabilecek.  Başkent Kart’a yüklenen bu para ile gereksinim sahibi TEKEL ürünleri alamayacak. Yurttaş, öteki gereksinimlerini Başkent Kart’tan ödeyebilecek.

AÇLIK SINIRINDA 25 BİN AİLE

Halen 260 bin ailede “Başkent Kart” bulunuyor. Bunlara kış döneminde üçer aylık dönemde bin 500’er lira doğalgaz desteğinde bulunulmuş oldu. Ek olarak her ay 100’er lira et parası da kartlarına yüklendi. Et parası, bir tek et alımında kullanılabiliyor. Ramazanda “Askıda su faturası” uygulaması da devam edecek. Bütçe imkanları doğrultusunda, 260 bin gereksinim sahibinden “Açlık sınırı” altında geliri olan 25 bin aile belirlendi. Bu aileler için değişik desteklerin uygulamaya konulması planlanıyor. Doğalgaz ve kömür desteği için “Ankara’da asla kimse üşümeyecek” sözü veren Yavaş, et dağıtımı için de “Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” sloganını kullanmıştı. Yavaş, yeni kampanyalar için de “Ankara Tek Yürek” diyecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir