Ankara Barosu’ndan ‘Gezi davası kararı’ açıklaması

Ankara Barosu Başkanı Avukat Mehmet Eren Turan, avukatlarla beraber Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapmış oldu.

Turan, Seyahat eylemlerine ilişkin meydana getirilen yargılama ve neticesinde dün verilen karar toplumun vicdanında kabul görmeyen, hukukla ve adaletle bağdaşmayan bir karardır. Maalesef hukuk devleti olma vasfını günbegün kaybetmekteyiz. Siyasal mülahazalar yargı eliyle yargı haline getirilmekte, yargı günlük siyasal politikaya alet edilmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir. Anayasal hakkın kullanımından ibaret olan eylemin anayasal bir kabahat olarak vasıflandırılması suretiyle, anayasal hakkını kullanan bireylerin sanık sandalyesine oturtulması ve toplumun hakkaniyet duygusuna meydan okurcasına mahkum edilmesi; kuvvetler ayrılığı ilkesinin uygulanmış olduğu ve yargının bağımsız olduğu bir hukuk devletinde mümkün değildir ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.