Altında Fed fırtınası

Altın tutarları yarın başlamış olacak ve iki gün sürecek Fed toplantısının sonucunu izlerken kıymetli metal sert faiz artışı öngürüsünü fiyatlamaya devam etti.

Altın tutarları geçtiğimiz haftayı sert düşüşle kapatırken yeni haftanın ilk gününde de aşağı yönlü seyrini sürdürdü. Yatırımcılar Fedin bu görüşmede 50 baz puan artış yapmasını beklerken, haziran toplantısı için 75 baz puanlık artış da gündeme geldi.

FED FIRTINASI PİYASAYI ETKİLEDİ

Fed 50 baz puan faiz artırırsa bu oran 2000 yılından bu yana gerçekleşen en büyük artış olacak. Fedin enflasyonu denetim altına almak için faizleri nereye kadar yükselteceği ise merak mevzusu. ABD tüketici enflasyonu şuanda yüzde 8,5 oranında. Fed siyaset faizi ise yüzde 0,25-0,50 aralığında bulunuyor.

Fedin şahinleşeceğine ilişkin tahminler sebebiyle dolar göstergesi 2020den bu yana en görmüş olduğu yüksek seviyedeki seyrini sürdürdü. Doların yükselmesi altın fiyatlarını baskılarken altın spot piyasada şubat ortasından bu yana görmüş olduğu en düşük seviyeye geriledi.

Fedin faiz artışlarının bununla beraber bir resesyonu tetikleyip tetiklemeyeceği de merak mevzusu. Resesyon endişesi ve enflasyonist seyrin sürmesi güvenli liman olarak görülen altın ve gümüş şeklinde varlıklara olan talebi yeniden canlandırabilir. Bundan dolayı yatırımcılar ABD başta olmak suretiyle piyasa aktörlerinden gelen verileri yakından takip ediyor.

ÇİN ETKİSİ

Öte taraftan dünyanın en büyük altın tüketicileri olan Hindistan ve Çinde kötüleşen corona virüs salgını da altın fiyatlarına aşağı yönlü baskı yapmış oldu. Hindistan beş haftanın en yüksek olay sayısını açıklarken Çinin Şanghay bölgesinde karantinalar sürdü.

Bununla beraber hükümetin Pekindeki yayılmanın önüne geçmek için yeni önlemler alabileceği bildirildi. Tamamı altında talep yönlü endişeleri artıran bir gelişme olarak yatırımcılara satış baskısı şeklinde döndü.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Tüm bu gelişmeler neticesinde altın spot piyasada ons başına günlük yüzde 2 kıymet yitirdi. Ons altın 1860 doların derhal altında işlem görürken altın vadeli işlemleri de 1859 dolardan işlem görmüş oldu.

İç piyasada gram altın 890 TL seviyesinden seyretti. Ek olarak çeyrek altın 1460 TL alış ve 1485 TL satış fiyatlarında, Cumhuriyet altını ise 5 bin 819 TL alış ve 5 bin 913 TL satış fiyatlarında bulunuyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir