Altın fiyatlarında Fed etkisi – Sözcü

Altın tutarları, toparlanan dolar, tahvil getirilerindeki yükselişler ve Fed’in agresif enflasyon tutumunun yarattığı baskıyla spot piyasada gerilerken dolar/TL’deki hareketlilik sebebiyle gram altın yükselişini sürdürdü.

Altın fiyatlarında Fed etkisi

Altın tutarları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faiz artışı mesajı ve ABD’de yükselen enflasyonla beraber spot piyasada aşağı yönlü seyrini sürdürmeye devam etti. Bununla beraber dolar/TL’deki yukarı yönlü seyir gram altın fiyatlarını 920 TL seviyesinin üstüne taşıdı.

Powell, dün yapmış olduğu konuşmada, ekonominin temeli için tehdit oluşturan enflasyondaki artışı durdurmak için faizleri ne kadar gerekiyorsa o denli yükselteceği sözünü verdi. Powell’ın hitabı, Fed’in sıkı para politikasını artarak sürdüreceği şeklinde yorumlanırken bu da altın fiyatlarının negatif yönlü baskılanmasına niçin oldu.

POWELL’IN MESAJLARI ALTIN FİYATLARINI ETKİLEDİ

Wall Street Journal etkinliğine katılan Powell, “Enflasyonun açık ve ikna edici şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor. Bunu görene kadar devam edeceğiz” dedi.

Powell, “Eğer bunu görmezsek de, daha agresif hamlelerde bulunmayı değerlendirmek durumunda kalacağız” diye konuştu. Sadece Powell enflasyonun düşmemesi durumunda, Fed’in enflasyon düşene kadar faizleri artırmaktan kaçınmayacağını da açıkladı.

Fed’in sıkı para politikasının hızlanacağına dönük beklentiler, yatırımcıların bu zamanda dolar ve tahvile yönelmesine ve altında satış yönlü seyrin sürmesine sebep oluyor.

Öteki para birimleri karşısında doların performansını ölçen dolar endeksi, enflasyona ve resesyona dair endişeler sebebiyle 20 senenin zirve seviyesi civarlarında bulunmaya devam ediyor.

SPOT PİYASADA ONS ALTIN FİYATI

Bu gelişmelerle beraber, altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,2 düşüşle 1812 dolara düştü.

ABD altın vadeli işlemleri ise 0,4 düşüşle ons başına 1810 dolara terfi etti.

KAPALIÇARŞI’DA ALTIN FİYATLARI

Kapalıçarşı’da altın tutarları ise spot piyasadaki fiyatlanmanın yanında dolar/TL’deki seyir üstünden de belirleniyor. Dolar/TL sabah saatlerinde 16’ya yakın seviyelerde hareket ederken gram altın 926 TL’den işlem görmüş oldu.

Çeyrek altın 1515 TL alış ve 1535 TL satış fiyatında işlem görürken Cumhuriyet altını ise 6 bin 54 TL alış ve 6 bin 116 TL satış fiyatıyla işlem görmüş oldu.

Dolar/TL'de baş döndüren hareketlilik İlginizi Çekebilir Dolar/TL’de baş döndüren hareketlilik Petrolde yükseliş sürüyor İlginizi Çekebilir Petrolde yükseliş sürüyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.