Altın fiyatlarında düşüş

Altın tutarları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını sıkılaştırma mevzusunda agresif bir tutum izleyeceği yönünde beklentilerin dolara destek sağlaması ve altın talebinin azalmasına niçin olmasıyla iki haftadan uzun bir sürenin dip seviyesine geriledi.

22 Nisan Cuma günü 101,22 seviyesinde kapatan dolar endeksi bugün 101,74 seviyesini görmüş oldu. Endeks, ABD dolarının öteki büyük para birimleri karşısındaki kıymetini ölçmek için kullanılıyor.

22 Nisan Cuma gününü 1931 dolar seviyesinden kapatan ons altın, bugün 1891 dolara kadar geriledikten sonrasında yine 1900 doları görmüş oldu.

Geçen hafta başlangıcında 940 TLyi gören gram altında bugün 900 TLnin altı seviyeler görüldü.

Çin’de artan karantina önlemlerinin de altına talebi azalttığı ve fiyatlarda bu gelişmenin de etkili olduğu belirtiliyor.

FEDİN ŞAHİNLEŞMESİ ALTINI BASKILIYOR

ABD’de tüketici enflasyonu martta yüzde 8,5 ile 40 senenin zirvesine yükselirken, Fed’in enflasyonu denetim altına almak suretiyle faiz artışlarına hız vermesi ve bilanço küçültmeye başlaması umut ediliyor.

16 Mart’taki görüşmede faizi 25 baz puan artıran ve üç yıl aradan sonrasında ilk faiz artışına imza atan Fed, 4 Mayıs’taki görüşmede 50 baz puanlık artışa gitmesi, önümüzdeki toplantılar da 50 baz puanlık artışların masada olması umut ediliyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, 75 baz puanlık bir artışı göz ardı etmeyeceğim, sadece temel durum bu değil demişti.

Enflasyon endişeleri ve Ukrayna başta olmak suretiyle dünya genelinde devam eden siyasal ve askeri krizler, güvenli liman olarak görülen altını desteklerken, Fed’in şahinleşme sinyalleri altın fiyatlarını baskılıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir