‘Altılı masa’ açıklaması yapan Davutoğlu, yeni hedefi duyurdu

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “Altılı masanın kendisi, ne kadar provokatif sözler söylenirse söylensin, ne kadar önemi azaltılmak istenirse istensin, son 70 senelik demokrasi tarihimizin en mühim gelişmelerinden biridir” dedi ve yeni hedefini de deklare etti.

‘Altılı masa’ açıklaması yapan Davutoğlu, yeni hedefi duyurdu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Mersin’de bir takım ziyarette bulunmuş oldu. Davutoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i de ziyaret etti.

VAHAP SEÇER’E TEŞEKKÜR ETTİ

Ziyaretinin arkasından toplumsal medya paylaşımında bulunan Davutoğlu, “Adım adım dolaşıyoruz memleketimizi. Bugün Akdeniz’in incisi Mersin’deydik. Bizleri coşkuyla karşılayan Mersinli hemşehrilerimize ve nazik misafirperverliği için Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’e teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin’de basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, iktisat üstünden iktidara eleştirilerde bulunmuş oldu.

“ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINI HAYRETLER İÇERİSİNDE İZLEDİM”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘konut müjdesi’ açıklamalarını “Şaşkınlıklar içinde izlediğini” ifade eden Davutoğlu, “Sanki konut alanlarında vatandaşa kolaylık yaparmış benzer biçimde bir izahat yapmış oldu. ‘İlk kez konut sahibi olacaklara 2 milyona kadar kredi, birinci alım yapanlara 10 yıl vadeli kredi…’ diyor. ‘Yüzde 40’ı tamamlanmış, yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerine de 20 milyar Türk lirası ayırdık’ diyor. Görünüşte halkı desteklemek için…” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

KONUT PLANINA SERT ELEŞTİRİ

Davutoğlu, Erdoğan’ın konut planını şöyleki eleştirdi:

*Biz onlara pandemi döneminde ‘Destekleri tarıma, gıdaya, eğitime ayırın’ dedik. Onlar Mustafa Kemal Atatürk Havalimanını yıktılar, inşaat şirketlerine deposu aktardılar. Şimdi de bu kıtlıkta Erdoğan’ın aklına gelen şey inşaat şirketlerine iyi mi para aktarırız. Bu kıtlık içinde hangi yoksul fukara, gidecek 2 milyon liralık kredi alacak? Kim alabilir? Kime yarayacak bu?

*Yeni bir konut spekülasyonuna yol açacaklar. Konut tutarları yine artacak. Kim kazanacak? İnşaat şirketleri. İnşaat şirketleriyle bizim bir meselemiz yok. Fakat yoksul fukara evine ekmek götüremiyor.

*Ilkin enflasyonu denetim et. Ilkin tutarları indir. Ilkin gerçek bir geliri olsun halkın. Ondan sonrasında o gerçek gelirde artırarak konuta girsin. Orta derslik bile bu şartlarda ev sahibi olmayı düşünemez. Ilkin enflasyonu düşüreceksiniz.

“NE SÖYLENİRSE SÖYLENSİN…”

Altılı masa ve bu ay gerçekleşecek Liderler Zirvesi hakkında açıklamada bulunan Davutoğlu, “Altılı masanın kendisi, ne kadar provokatif sözler söylenirse söylensin, ne kadar önemi azaltılmak istenirse istensin, son 70 senelik demokrasi tarihimizin en mühim gelişmelerinden biridir” dedi.

“SEÇİM ORTAMINI BOZACAK BİR İKLİM OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Konuşmasının devamında son günlerde yaşanmış olan vakalara değinen Davutoğlu, “Son dönemde değişik mevzularda yaşadığımız gerilimler benzer biçimde, toplumsal patlamalara sebebiyet verecek bir iklim ortamı oluşturulmaya çalışılıyor. Seçim ortamını bozacak, yabancı karşıtlığı, göçmen karşıtlığı üstünden de tahrik edilen bir iklim oluşturulmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

ALTILI MASANIN 4 GÜNDEM MADDESİNİ AÇIKLADI

“Bu ay altılı masa 4 alt komisyonla toplanacak” açıklamasında bulunan Davutoğlu, bu tarz şeyleri şu ifadelerle deklare etti:

*Birisi seçim güvenliği. İkincisi bu altılı masanın temel ilke ve hedeflerini ortaya koyan bir metin emek vermesi yürütüyoruz. Partiler içinde siyasal koordinasyonu elde eden bir emek harcama grubu oluştu.

*Üçüncüsü cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden parlamenter sisteme geçiş esnasında iyi mi bir anayasal mevzuat değişikliği yapmak gerekiyor diye bu mevzuda çalışacak bir emek harcama grubu daha kuruldu. O da bu hafta içinde yine toplanacak. Dördüncüsü de geçen ayki görüşmede ele aldığımız Merkez Bankası’nın bağımsızlığı.

*Stratejik planlama kurulu, ekonomik ve toplumsal konsey benzer biçimde ekonomik yapıların tekrardan rehabilite edilmesi açısından oluşturuldu. Dört emek harcama grubunun raporları, 29 Mayıs’ta toplanacak olan masaya sunulacak. Bunlardan olgunlaşmış olanlar kamuoyuna sunulacak.

“BUNDAN SONRAKİ HEDEFİMİZ”

Davutoğlu, sözlerini şöyleki noktaladı: “Bundan sonraki hedefimiz altılı masada, bu altılı masanın işleyişinin ilkelerinin yapısal bir kalite kazanması ve adım adım Türkiye’nin problemlerine çözüm üretecek bir noktaya gelmesi.”

HALKA SESLENDİ

Davutoğlu, Mersin ziyaretleri kapsamında sokaktaki vatandaşlara seslendi, esnaf ve vatandaşla görüştü.

Davutoğlu: Her opsiyona açığız İlginizi Çekebilir Davutoğlu: Her opsiyona açığız Davutoğlu: İktidarın vatandaşlara verebileceği tek müjde artık bir seçim haberi olur İlginizi Çekebilir Davutoğlu: İktidarın vatandaşlara verebileceği tek müjde artık bir seçim haberi olur

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir