Almanya’nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere bakılırsa, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın, Kavala davasıyla ilgili olarak Türkiyenin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şeni çağırması üstüne, Ankara’daki Almanya Büyükelçisi Jürgen Schulz, Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı tarafınca Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Büyükelçi Schulz’a Berlin Büyükelçisi Şenin Türkiyedeki bir davayla ilgili olarak diplomatik teamüllere aykırı bir halde Dışişleri Bakanlığına çağrılmasının ve söz mevzusu davanın ön plana çıkartılarak siyasileştirilmesinin kınandığı ifade edildi.

Ek olarak Büyükelçi Schulz’a bağımsız Türk yargısının vermiş olduğu mahkumiyet kararının hiçbir kurum, makam ve ülke tarafınca sorgulanamayacağının, Türkiye’nin, Anayasasının ve internasyonal yükümlülüklerinin bilincinde olan bir hukuk devleti bulunduğunun, Türk yargısına ve siyasetine yönelik müdahale girişimlerinin reddedildiğinin aktarıldığı da öğrenildi.

Büyükelçiye ek olarak Viyana Sözleşmesi’nin içişlerine müdahale etmeme ilkesinin de hatırlatıldığı ifade edildi.

BEKİR BOZDAĞDAN TEPKİ

Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ ise Almanyanın bu hareketine ilişkin “Vatanımızda görülmekte olan bir dava ile ilgili Berlin Büyükelçimizin Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması, Türkiye’nin içişlerine açık bir müdahale girişimidir” demişti.

Bozdağ açıklamasının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

* Kraichtal ve Backnang yangınını, Solingen Faciası, Ludwigshafen Yangını, Hanauda ırkçı terör saldırısı ve NSU Davası şeklinde nice katliamın faillerinin yargılandığı davalarda Almanya’nın hukuku iyi mi ayaklar altına aldığına tüm dünya şahittir.

* Almanya Türkiye’ye değil kendine baksın. Türkiye tam bağımsız bir devlettir. Türk milleti adına kabul eden Türk yargısı da tam bağımsızdır.

* Türk hakimleri; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdan kanaatlerine bakılırsa yargı verirler. Haddini aşan Almanya’yı kınıyorum ve internasyonal hukuka uymaya çağrı ediyorum.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir