Almanya’da sessiz Kurtuluş Günü kutlamaları

Almanyada her yıl 8 Mayıs tarihinde, Almanyanın Kızıl Ordu tarafınca Nasyonal Sosyalizmden kurtarılışı Berlinde törenlerle kutlanıyor. Bu yıl düzenlenen merasim, Rusyanın Ukraynaya saldırıları sebebiyle sessiz kutlandı. Alman siyasetçiler başkent Berlinde düzenlenen kutlama etkinliklerine katılmazken, Berlin Senatosu, Ukraynadaki harp sebebiyle Kurtuluş Gününün yalnızca sessiz bir anma şeklinde gerçekleştirilmesine karar verdi.

Berlin Eyalet Parlamentosu Başkanı Franziska Giffeyde yapmış olduğu açıklamada, Berlinden iki saatten daha azca bir uçuş mesafesinde, Avrupada bir harp tekrardan insanlara korkulu acılar yaşatıyor. Ukraynadaki duruma karşın, Almanyanın Nasyonal Sosyalizmden kurtuluşunun Berlinde uygun ve onurlu bir halde anılmasının mümkün olacağını umuyorum ifadelerini kullandı.

SAVAŞ ANITLARINDA SESSİZ ANMA

Berlinde yer edinen iki büyük Sovyet Harp Anıtında kurtuluş törenleri bu yıl sessiz bir halde gerçekleştirilirken, Treptower Parkta ve 17 Haziran Caddesinde yer edinen anıtlarda bu yıl resmi merasim düzenlenmedi. Muharebede ölen 80 bin Kızıl Ordu askerinin anısına dikilen Sovyet Harp Anıtına gelen bazı vatandaşlar anıtın önüne çiçek bıraktı.

UKRAYNALILAR RUSYAYI PROTESTO ETTİ

Almanyanın Nasyonal Sosyalizmden kurtarılışının 77. yıldönümünde Berlinde 50 etkinlik gerçekleştirildi. Anma etkinliklerinin yanı sıra, Rusyanın Ukraynayı işgal girişimi de değişik eylemlerle protesto edildi. Ukraynalıların katılmış olduğu protesto eylemlerinden biri de Zamanı Brandenburg Kapısı yakınında gerçekleştirildi. Berlinde yaşayan ve sığınmacı olarak Almanyaya gelen Ukraynalılar, gerçekleştirdikleri bir yürüyüşle Rusyayı protesto etti. Ortalama 200 şahıs Ukrayna bayraklarıyla ve hazırladıkları pankartlarla savaşı kınadı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir