Almanya ve Fransa’nın Rusya’ya 273 milyon euroluk askeri yardımı ortaya çıktı: Roket sistemleri, füzeler…

Rusyanın Ukraynayı işgalinin 58inci gününde İngiliz The Telegraph gazetesi, Fransa ve Almanyanın Rusyaya şu anda Ukryanada kullandığı 273 milyon euroluk askeri donanım sağladığını ortaya çıkardı.

Telegraph tarafınca paylaşılan rapora bakılırsa, 2014 senesinde Kırımı ilhak etmesinin peşinden Rusyaya tabanca sevkiyatına AB çapında uygulanan ambargoya karşın, Almanya ve Fransanın Moskova hükümetine bomba, roket, roket ve tabanca içeren teçhizat gönderdikleri ortaya çıktı.

Avrupa Komisyonu, minimum 10 üye devletin Vladimir Putin rejimine ortalama 350 milyon Euro askeri donanım sağladığını tespit etti. Bunların yüzde 78inin Alman ve Fransız firmaları olduğu açıklandı.

ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDULAR

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukraynaya ağır tabanca sağlama mevzusundaki isteksizliği sebebiyle bu hafta şiddetli eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Putin ile görüşme çabaları yüzünden eleştirilen hedefi oldu.

Hem Paris hem de Berlin yönetimleri ABnin Rusyadan gaz satın alma yasağına direndi ve blok şu anda Moskovaya enerji tedariki için günde 1 milyar euro ödüyor.

Telegraph tarafınca piyasaya çıkan AB raporu, üst düzey bir Rus komutanın Moskovanın hedeflerini genişleterek cenup Ukraynanın yanı sıra doğu Donbas bölgesinin tam kontrolünü ele geçirdiklerini açıklamasının peşinden ortaya çıktı.

MOLDOVA SINIRINA KADAR İLERLEYECEK

Rusya Merkez Askeri Bölge Komutan Yardımcısı Tümgeneral Rüstem Minnekayev, Rus kuvvetlerinin Kırıma bir kara köprüsü kuracağını ve Moldova sınırına kadar ilerleyebileceğini iddia etti.

Cuma günü Boris Johnson, Rusyanın savaşı hala kazanabileceği mevzusunda uyardı ve Ukraynanın Varşovanın Sovyet döneminden kalma T-72 modellerini alabilmesi için Polonyaya İngiliz tankları gönderme planlarını deklare etti.

Cuma günü Putin, Avrupa Konseyi başkanı Charles Michele şehrin Azovstal çelik fabrikasında gizlenen deniz piyadelerinin teslim olmaları halinde yaşamalarına izin verileceğini söylemiş oldu.

ALMAN FİRMALARI BASKI ALTINDA

Ayrıca, Almanya Şansölyesi Scholz, Berlinin Ukraynaya yüksek kuvvetli silahlar sağlama mevzusundaki isteksizliği mevzusundaki eleştirmenlere yanıt vermeye çalışırken nükleer cenk tehdidine dikkat çekti.

Alman firmalarının Rusyaya tabanca ihracatına yönelik AB ambargosunda bir boşluk kullanıp Moskovaya tüfekler ve hususi koruma araçları da dahil olmak suretiyle 121 milyon euro değerinde ekipman satışı yaptıkları ortaya çıktığında eleştiriler arttı. .

Berlin yönetimi, 2014 senesinde tabanca ablukası uygulanan Rusyaya gönderilen askeri yardımı savunmuş, Herhangi bir askeri kullanım emaresi var ise, ihracat lisansları verilmedi demişti.

ENVANTER KALABALIK

Fransanın ek olarak ihracat lisansının bir parçası olarak Rusyaya 152 milyon euro değerinde sevkiyat göndermekten görevli olduğu tespit edildi. Parisin, AB ambargosunda bir arka kapı tekniği kullanarak ihracatçıların 2014ten ilkin kararlaştırılan sözleşmeleri yerine getirmelerine izin verdiği ortaya çıktı.

Fransız firmalarının; bombalar, roketler ve torpidoların yanı sıra binden fazla Rus tankı için termal görüntüleme kameralarını da Rusyaya gönderilmiş olduğu belirlendi. Harp jetleri ve hücum helikopterleri için navigasyon sistemleri de Rusyaya gönderilen ekipman içinde yer aldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.