Almanya: Türkiye vazgeçilmez ortağımız

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bugün başlamış olacak olan ve 10 Haziran’a kadar sürecek Pakistan, Yunanistan ve Türkiye’yi kapsayan ziyaretleri öncesinde yazılı izahat yapmış oldu.

Baerbock, Türkiye’ye yapacağım ziyaret farklılar oluşturuyor. Başka hiçbir ülke ile olmayan değişik bağların bulunmuş olduğu Türkiye olmazsa olmaz ortağımızdır. Almanya’da milyonlarca kalp Almanya ve Türkiye için atıyor. Bana bakılırsa bu çift kalp atışı, çifte güç anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Baerbock, “Türkiye ziyaretimde her yakın ilişkide olduğu benzer biçimde, Türk dostlarımızla açıkça NATOnun önemi ve Finlandiya ve İsveçin kabulü yöntemiyle NATOnun güçlendirilmesi ele alacağız” dedi.

Baerbock ek olarak, “İnsanlara ümit veren Türkiyenin arabuluculuğu başta olmak suretiyle, Türkiyede ifade özgürlüğü, insan hakları, Avrupa Konseyi üyesi olarak yükümlülüklerin yerine getirilmesi benzer biçimde birçok mevzuyu görüşeceği” ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.