Almanya, kalifiye Türkler için kapıları açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’ya giden doktorlar için Varsın, giderlerse gitsinler derken, Almanya Türkiye’den gelecek hekim, mühendis, öğretmen ve akademisyenlere kapıları açtı. Bunlar, Almanya’da 6 aylık yetişmen ya da asistan şeklinde çalıştıktan sonrasında tam kadro işe alınacak.

Türkiyeden geçen yıl 1600’den fazla tıp doktoru Almanya’ya iş için gelirken, bunu eğitimli öteki meslek gruplarındakiler takip etti. Doktorların yanı sıra mühendisler, akademisyenler, öğretmenler ve birçok alanda yüzlerce şahıs, Almanya’da iş bulup Mavi Kart ya da çeşitli şekillerde Almanya’ya gelmeye başladı.

Doktorlar, kendi muayenehanelerini açtı ve birçok alanda uzman olanların bu muayenehaneleri de dolmaya başladı.

ALMANYA, ŞARTLARI YUMUŞATIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk doktorların Almanya’yı tercih etmesine Varsın, gidiyorsa gitsinler derken, Almanya geçen senenin sonundan itibaren, yurt dışından gelecek hekim, mühendis, avukat, gazeteci, öğretmen, sıhhat sektörü çalışanları, akademisyenler için yasaları yumuşatmaya başladı.

Son olarak, en varlıklı eyaletlerden Hessen’de 9 Şubat günü alınan kararla yabancı ülkelerden gelen eğitimli personelin çalışabilmesi için mezuniyet belgesi denkliklerinin kolaylaştırılması gündeme geldi.

İKİNCİ EĞİTİM ŞARTI KALKTI

Hessen Eyalet Parlamentosu’nda oluşan Eğitim Komisyonu’nda bu yönde yeni yönetmelikler ele alındı ve Türkiye’den gelen hekim, öğretmen, akademisyenler için Almanya’da tekrardan yada uzun soluklu destekleyici eğitim görmeleri şartı kaldırıldı.

Buna bakılırsa, Türkiye’den gelen beyaz yakalılar, bir süre yetişmen olarak vazife meydana getirecek, maaş alacak ve bu eğitimden sayılacak. Mesela, gelen bir Türk hekim bir süre asistan hekim olarak çalışacak. Öğretmen, bir süre yetişmen öğretmen olarak vazife meydana getirecek. Averaj 6 ayın sonunda, tam ekibe hak kazanılacak.

BELİRLİ SEVİYEDE ALMANCA

Bu sürede Almanca bilgisinin geliştirilmesine de itina gösterilecek. Hessen Eyaleti’nin benzeri uygulamalarını öteki eyaletler de hayata geçiriyor.

Türkiye, eğitimli vatandaşlarını elinde tutamazken, Almanya bu yasal değişimlerle, eğitimli eleman açığını dolduruyor.

Almanya’nın çeşitli alanlarda, 1.5 milyon işçi açığı bulunuyor. Bunların başlangıcında da, doktorlar, bilgisayar uzmanları, öğretmen, akademisyen yada çeşitli mesleklerde uzmanlar içeriyor.

İŞ VİZESİ ALMAK İÇİN GEREKENLER

Bu alanlarda eğitimi ve mezuniyet belgesi olanların, B2 seviyesinde Almanca bilgisinin olması halinde, Almanya’daki bir iş arzına yanıt vermesi mümkün.

Şu demek oluyor ki bir Alman işverenin iş anlaşması ve daveti ile gelip bu ülkede çalışmak, uzmanlaşmış kişiler için artık fazlaca daha kolay. İşverenin davetinin yanı sıra, ikamet edilecek bir ev ya da daire, Almanya’dan toplumsal yardım alınmayacağına ilişkin bir güvence de gerekiyor.

Sınırı olan süreli emek verme izni, kısaca mavi kartla gelenler, ailesini de getirebiliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir