Almanya bu Türk’ü konuşuyor! Evde bulduğu parayı açıklayınca kadın şoka girdi

Almanyada ölen insanların evlerini tasfiye eden Sinoplu Hüseyin Ersoy, ülkede gündem oldu.

Baden-Württemberg eyaletinde yer edinen Mannheim kentinde yaşayan Ersoy, bir evde bulmuş olduğu parayı mirasçısına geri vermesi sonrası ülkenin gündemine oturdu.

OLAY, DOLABIN KAPAĞINI AÇMASIYLA BAŞLADI

Almanya’da kahraman duyuru edilen 45 yaşındaki 3 çocuk babası Ersoy’u, Almanya’nın gündemine oturan vaka ise yaşamını kaybeden bir insanın evini boşalttığı sırada bir dolabın kapağını açmasıyla başladı.

İşçi olarak 1999’da Almanya’ya gelen Ersoy yapmış olduğu açıklamada, 17 yıl bir fabrikada çalıştıktan sonrasında fabrikadan ayrılıp kendi işini kurduğunu belirterek, “Boşaltılması ihtiyaç duyulan evler, dükkanlar, bodrum katları, çatı araları var ise bahçeler benzer biçimde yerlerin boşaltılması gerekiyor. Benim de ev boşaltma, daire boşaltma, iş yeri boşaltma firmam var” dedi.

“ÇANTAYI AÇINCA İÇİNDE KİTAP DEĞİL PARA OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Başına gelen olayın boşaltılması ihtiyaç duyulan bir daire işi ile başladığını aktaran Ersoy, “Düzgüsel bir halde işimizi aldık daire içinde işimiz bitince bodrumdaki oda kısmına geçtim ertesi gün orada fazla iş olmadığı için aslına bakarsan bir sonraki güne bırakmıştım. Eski bir dolabın içindekileri boşaltırken, kutunun içinden bir poşet çıktı. İçerisinde kitap bulunduğunu düşündüm. Çantayı açınca içinde kitap değil para bulunduğunu gördüm” dedi.

“HİÇ BU KADAR ÇOK PARAYI BİR ARADA GÖRMEMİŞTİM”

İlk başta çanta içindeki paraların düzmece bulunduğunu düşündüğünü aktaran Ersoy, “Küçük bir kontrolden sonrasında paraların düzmece olmadığını anladım. Yüklü bir miktar bulunduğunu anladım ve heyecanlandım. Bundan dolayı asla bu kadar oldukça parayı bir arada görmemiştim” ifadelerini kullandı.

“SAYDIĞIMDA 557 BİN EURO ARTI 2 BİN 700 İSVİÇRE FRANK’I VARDI”

Dairedeki işlerini bitirdikten sonrasında buldukları paraları saymak suretiyle eve götürdüklerini aktaran Ersoy, “İşimizi bitirip paraları eve götürdüm. Saymam icap ettiğini düşündüm. Bundan dolayı azca bir meblağ değil. Saydığımda 557 bin euro artı 2 bin 700 İsviçre Frank’ı vardı” dedi. Paraları saymasının arkasından eşi ve çocuklarına durumu anlattığını ifade eden Ersoy, “Eşimle ve çocuklarımla konuşup, bu paranın bizlere ilişkin olmadığını düşünerek parayı teslim etmek suretiyle bayanı aradık. Kendim imam hatip mezunu olduğum için kul hakkının miras hakkı bulunduğunu düşünerek teslim ettik” dedi.

O PARAYI SAHİPLENEMEZDİK

Ersoy, “Rabbim her şeyle bana gelin fakat kul hakkıyla gelmeyin, diyor. Bunu bilerek o parayı sahiplenemezdik. Alman bayanı aradığımızda işimizi bitirdiğimizi ve anahtarı teslim etmek istediğimizi hem de evde bir miktar para bulduğumuzu fakat miktarı belirtmeden izah ettik” dedi.

BAŞTA BİZİMLE GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ

Covid-19 salgını sebebiyle paranın mirasçısının kendileriyle ilk etapta görüşmek istemediğini aktaran Ersoy, “O zamanlar Covid-19’un en yoğun dönemleri olduğundan hanımefendi korona virüs tehlikesi sebebiyle bizimle görüşmek istemediğini belirtti. Ben ısrarla görüşmemiz icap ettiğini belirttim. 9-10 gün sonrası için buluşma verdi. Kendisi bu yörede değildi ve başka bir şehirde yaşıyordu. Ailenin tek çocuğuydu” dedi.

O PARAYA DOKUNAMAZDIK

Eşiyle beraber dairede buldukları parayı mirasçısına teslim etmeye gittiklerini belirten Ersoy, mirasçıya ilk olarak kendisini buraya getiren kuvvetin İslamiyet bulunduğunu belirttiğini aktararak, “Kendisinin rızası olmadan kesinlikle 1 euroya dahi dokunamayacağımızı söyledik. Ben bunu kendim söyledim ve konuşmanın devamını eşime bıraktım. Kadın eşime ne kadar para buldunuz diye sordu. Eşim tahmin edin diyince hanımefendi 500 euro ya da 600 euro civarı olabilir diye tahmin etti” dedi.

PARAYI GÖRÜNCE ŞOKA GİRDİ

Mirasçının tahminlerinin yanlış bulunduğunu kendisine söyleyince kadının kendilerine 50 bin euro olması imkansız söylediğini aktaran Ersoy, “Eşim 50 bin euro değil fakat 550 binden fazla bulunduğunu söyleyebilirim, dedi. Kendisi latife yaptığımızı zannetti. Parayı kendisine gösterip masanın üstüne koyunca o da şok geçirdi. Bundan dolayı babasının bu şekilde bir parası olduğundan kendisinin de haberi yokmuş. Emaneti sahibine teslim edince kuşlar benzer biçimde hafifledim. Kul hakkı yemeyi Tanrı hiç kimseye nasip etmesin” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.