Almanya Başbakanı Scholz: G7, gerekli olursa Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulamayı kabul etti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Muhteşem NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve G7 Liderler Zirvesi’ne katıldı. NATO ve G7 toplantılarının arkasından basın toplantısı düzenleyen Scholz, G7 ülkelerinin Rusya’ya uyguladıkları ekonomik yaptırımları gerekmesi halinde daha da arttırılması mevzusunda anlaştıklarını açıkladı.

Rusyanın birliklerini Ukraynadan çekmesi icap ettiğini vurgulayan Scholz, G7 ülkeleri olarak savaşı olabildiğince acele bitirmek için ekonomik nüfuzlarını kullanmaktan çekinmeyeceklerini ifade ederek, “Bugün tamamımız kendimizi yaptırımların eksiksiz bir halde uygulanmasına adadık. G7 ek olarak ‘lüzumlu olursa’ daha çok yaptırım uygulamayı kabul etti” dedi.

UKRAYNAYA MODERN SİLAHLAR VE GEREÇLER VERDİK

Scholz, Rusya’nın Ukraynanın kimyasal tabanca geliştirdiğine dair yapmış olduğu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Enerji tedariki mevzusuna da değinen Scholz, “ABDden olası organik gaz teslimatları ile bir süredir Almanyadaki enerji arzını çeşitlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bir gazetecinin Almanyanın şimdiye kadar olduğu şeklinde bir tek eski silahları değil, çağdaş silahları da Ukraynaya verecek mi sorusuna ise Scholz, Sorunuz yanlış bir gerçeğe dayanıyor. Ukrayna’ya çağdaş silahlar ve gereçler verdik” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.