Alman gazeteden Türkiye’deki müzakerelerle ilgili dikkat çeken analiz: “Erdoğan kesinlikle bir barış meleği değil!”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde birinci ay geride kalırken, bugün tüm dünyanın gözü kulağı İstanbul’dan gelecek haberlere çevrildi. Alman Bild gazetesi, İstanbul’da gerçekleşecek müzakereleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutumunu çözümleme eden bir yazı yayınladı. Yazıda, ‘Erdoğan ne elde etmek istiyor?’ sorusuna cevap arandı.

Alman gazeteden Türkiye’deki müzakerelerle ilgili dikkat çeken analiz: “Erdoğan kesinlikle bir barış meleği değil!”

Rusya ile Ukrayna içinde 30 günü aşkın bir süredir devam eden savaşın sona ermesi için umutlar İstanbul’a taşındı. Bugün, Rus ve Ukraynalı müzakereciler dördüncü tur sulh görüşmeleri için İstanbul’da bir araya gelecek. TSİ 10.30 şeklinde başlaması planlanan görüşmelerden bu kez ateşkes çıkma ihtimali de konuşuluyor…

Bugün tüm dünyanın gözü kulağı İstanbul’a ve buradan gelecek haberlere çevrilmişken, Almanya’nın en fazlaca satan gazetesi Bild, Türkiye’nin müzakerelerdeki tutumunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşındaki rolünü çözümleme eden bir yazı yayınladı.

10 Mart’ta ilk sulh görüşmelerinin hüsranla sonuçlandığı hatırlatılan yazıda, Rusya’nın inatçı ve uzlaşmaya isteksiz tutumu sebebiyle bu görüşmelerden de netice alınmasının zor olduğu vurgulandı.

‘ERDOĞAN NE ELDE ETMEK İSTİYOR?’

Bild, Erdoğan’ın savaşın başından beri gerçekleştirdiği dış ilişkiler trafiğine ve dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine de değindi. Gazete, “Peki Erdoğan davetleriyle ne elde etmek istiyor?” sorusunu sordu.

Almanya’nın yakından tanımış olduğu bir isim olan politika bilimci Prof. Dr. Heinrich Oberreuter, Bild’e yapmış olduğu açıklamada, bu suali yanıtladı. Oberreuter, “Erdoğan kesinlikle bir sulh meleği değil! Erdoğan’ın içeride ve dışarıda prestij kazanmaya ihtiyacı var. Tüm bu sulh süreci, bir tek insani nedenlerle yapılmıyor” dedi.

‘RUSLAR ‘GECİKTİRME TAKTİĞİ’ UYGULUYOR

Almanya’daki Siyasal Eğitim Akademisi Müdürü Prof. Dr. Ursula Münch de sulh görüşmelerine güvenmediğini altını çizdi. Bild’e konuşan Münch, Rusların görüşmelerle ‘geciktirme taktiği’ uyguladığını savundu ve bir tek diplomasiyi yerine getirmek için orada bulunduklarını öne sürdü.

Gazete, direkt müzakerelere saatler kala çatışmalarda hiçbir azalma olmadığını vurgularken, “Sirenler bu sabah gene Ukrayna’nın birçok kentinde duyuluyordu” ifadeleri kullanıldı.

UKRAYNA’DAN GÖRÜŞMELER ÖNCESİ AÇIKLAMA

Öte taraftan tehlikeli sonuç görüşme öncesinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba da konuştu. Türkiye’deki müzakereler ile ilgili konuşan Kuleba, “Biz insan, toprak ya da bağımsızlığımızı takas etmiyoruz” dedi.

Rus görüşme heyetini taşıyan tayyare İstanbul’a indi

Devlet televizyonunda konuşan Kuleba, “En temelde insani sorunları çözmek istiyoruz, en uç noktada ise ateşkes duyuru edilmesi için anlaşmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

TSİ 10.30 şeklinde başlaması planlanan görüşmeler öncesi Rus kurul İstanbul’a geldi. Rus heyeti taşıyan tayyare İstanbul Havalimanı’na indi.

Rusya-Ukrayna savaşı... İstanbul'daki barış görüşmesinin detayları sızdı İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… İstanbul’daki sulh görüşmesinin bilgileri sızdı Dünyanın gözü Rusya-Ukrayna görüşmeleri için İstanbul'da İlginizi Çekebilir Dünyanın gözü Rusya-Ukrayna görüşmeleri için İstanbul’da Rusya nükleer silah kullanacağı senaryoyu açıkladı İlginizi Çekebilir Rusya nükleer tabanca kullanacağı senaryoyu deklare etti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.