Akşener’in hayallerini sorduğu gençler: Başımızı sokacak bir çatı, karnımızı doyurabilmek

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gençlerle buluşmaya devam ediyor. İstanbulda çekilen Gençler İçin Gençlerle Birlikte programının 7. kısmı İYİ Parti’nin YouTube kanalından paylaşıldı. Akşener, bu kez sanatçı gençlerin sorunlarını dinledi.

AKŞENER: HERKESİN GENELLEDİĞİ BİR Z KUŞAĞI VAR

Her insanın bahsetmiş olduğu bir Z kuşağı var. Ne yer, ne içer, ne yapar, ne eder bilinmeyen fakat her insanın hakkında ahkam kestiği, her insanın genellediği bir Z kuşağı var diyen Akşener, şu ifadeleri kullandı:

* Ben eski bir akademisyenim. Kökenim ilköğretim öğretmenliği üzerine. Ondan sonra üniversitede hoca oldum. Bildiğim bir şey var; bilimsel hiçbir mevzuyu genelleyemezsiniz. Hele insan asla genellenemez. Hele yeni bir dünya kıymet setlerinde her bir kişi ayrı bir dünya olduğundan toptancılık olması imkansız.

* Benim oğlum 82 doğumlu. O nedenle sizin kuşağın evimde bir temsilcisi yok. Yalnız yeğenimin bir kızı var onunla da şehirlerimiz ayrı. O nedenle 1,5 yıl süresince Zoom toplantıları yaptık. Bunların hiçbirini kayda almadık.

* Bir birikim oldu, öğrendim. Ben size sual sormuş oldum. Bir noktaya geldiği vakit bana gene bu arkadaşlardan ‘Bizim sesimizi duyurun’ sesleri geldi. Bu sefer toplantılarımızı kayda alıyoruz.

SİZLERE HAİN, DEFOLUP GİDİN DİYORLAR

Gençlere ‘Hain’, ‘Defolup gidin’ dendiğini belirten Akşener, “Gençler hakkında araştırmalar yapılıyor. Daha refah, özgür bir yaşam istedikleri için yurt haricinde yaşamayı öne koydukları ortaya çıkıyor. Bunu çözmek durumunda olan biz siyasiler ve benim yaşımdakiler ifadelerini kullandı.

İYİ Parti lideri Akşenerin, Türkiye’ye dahil hayalleriniz, umutlarınız nedir? 5 yıl sonrasında kendinizi nerede görüyorsunuz? diye sordurulmuş olduğu gençler, şu şekilde konuştu:

YARINIMIZI TAHMİN EDEMİYORUZ

* 5 yıl sonrasında kendimi bir yerde göremiyorum. Yarınımızı tahmin edemez duruma geldik. 5 yıl sonrasına bir tahminim yok fakat beklentilerim var. Ülkemizin iyiye gideceğini umuyorum. Bu da bir araya gelmiş olarak sağlanacak bir şey. Kutuplaşmanın çözülmesi gerekiyor.

*Tiyatro halletmeye başladım fakat bundan yaşam idam ettirmek mümkün görünmüyor. Bunun gerçekleşmesini arzu ederdim. Korkmadan, sansürlenmeden tiyatro oynayabilme hayalim var. Ümit ederim Türkiye’de olur. İmkanım olursa yurt dışına gitmeyi düşünenlerdenim. Akrabalarım bunu bir vatan hainliği olarak adlandırıyor. Benim elimde olsa, özgür yaşayabilsem gitmem. Beni finansal zorluklar boğuyor.

HAYALİM BAŞIMIZI SOKACAK BİR ÇATIMIZ OLSUN

*8 senedir tiyatroyla uğraşıyorum. Kendimi beyaz perde ve tiyatroda hayal ediyorum. 5 yıl sonraya dair hayalim; başımızı sokacak bir çatımız olsun, karnımızı doyurabiliyor olalım ve özgürce sanat icra edebiliyor olalım. Bu benim için yeter. Ben bu tarz şeyleri yapabileceğime inanıyorum.

ARADA YİTİP GİTMİŞ BİR Y KUŞAĞI VAR

*30 yaşlarında bir Türk genciyim. Siyasal hafızam benim ilk başta 8-9 yaşlarında tek hatırladığım, Bülent Ecevit’in ‘Anayasa fırlattı, ülke krize girdi’ demesi, yazar kasa fırlatılması. Sonrası devasa bir boşluk. Çoğumuz hayatta mutluymuşuz şeklinde yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin gençleri buna layık değil. Parkta otuz dakika güvenlik müdahalesi edilmeden oturduğumuza şükretmeye layık insanoğlu değiliz. Z kuşağı diyorlar fakat arada yitip giden bir Y kuşağı var. Biz bittik, biz yokuz aslen.

ŞARKIDA ÖPÜŞMEK VAR, KALDIRALIM DİYORLAR

*Devlet korosunda şarkı söylüyorum. Soloya çıkıyor, şarkıyı söylüyorum. Hoca diyor ki, ‘Yalnız bu şarkıda öpüşmek varmış onu silelim’. Şarkıyı değiştiriyoruz. Yukarısı bunu açıkca yapmış olduğu için toplumun en alt kesiminden en üst kesimine kadar hepimiz cesaret buluyor.

ENSTRÜMANIN BİR YAYI 4-5 BİN LİRA

*Klasik müzik yapıyorum. Yayımıza ihtiyacımız var. Bir yay 4-5 bin liradan başlıyor o da orta kalite.

*Ben bağlama çalıyorum. Bağlamanın malzemesi yurt dışından döviz bazıyla geliyor. Şu an bağlama almaya kalktığımızda en iyisini 2-3 bin liraya alırken şu an en kötüsünü 5 bin liradan alıyorum.

HER ŞEY BU SEÇİMDE BELLİ OLACAK

*Ben Türkiye’yi 5 yıl sonrasında bir yerde göremiyorum. Her şey bu seçimde belli olacak. Aynen devamsa çoğumuz kaçalım. Sizler gelirseniz oldukca daha değişik şeyler temenni ediyorum diye düşünüyorum fakat garantisi de yok.

*Ülkede klasik müzik sanatçısına verilen hiçbir kıymet olmadığı için yurt dışına kaçmaktan başka bir şansım yok. Ben 18 yaşındayım.

DEKAN, BİZ KARŞILIKLI OTURURKEN NÜ TABLO ŞİMDİ UYGUN MU? DEDİ

*Bana bir dekan, karşı karşıya otururken makamındaki tabiat manzarası tablosunu gösterip, “Örneğin burada nü tablo asılı olsa, biz ikimiz karşılıklı otururken bu uygun mu?” dedi. Bunu söyleyen güzel sanatlar dekanı. Bu asla hoş değil. Güzel sanatlar dekanı olarak bulunan birisinin bunu söylemesi, bir doktorun “Ben safra kesesinden hoşlanmıyorum” demesi şeklinde bir şey.

*İnşaat mühendisliği mezunuyum, çalışmıyorum. Müzisyenlik halletmeye çabalıyorum. Müzik ile harçlığımı çıkarıyorum. Bir çok genç keşfedilemeden heba oluyor.

AKŞENER: DÜZELMESİNE AZ KALDI

Gençlerin sorunlarını dinleyen Akşener ise, Siz ayakkabısız koşarken, bugünün Türkiyesi’nde parkura girmeden yarış kazanan var. Biz size, bana verilen fırsatların hiçbirini bırakmadık. Fakat bence azca kaldı. Düzelmesine azca kaldı ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.