AKP’li yılların son bayramı…

Bayram ertesi ilk yazıda memlekette neler oldu ve ne olamadı onu yazayım dedim. Olanlardan başlayayım

Bayramda nezaket sınırı belli oldu örnek olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri bakanı bir siyasal partinin genel başkanına, “Asla adam yerine koymam! Ben bu adamı adam yerine ve insan yerine koymam! Bu hayvandan aşağı bir adamdır! Soros çocuğudur! Operasyon çocuğudur” dedi

Enflasyon da belli oldu bu bayram! Yurttaşın oldukça derinden, yüzde 156 hissettiği enflasyonu TÜİK bile daha çok gizleyemedi. Yüzde 50 indirim yapmış olup yüzde 70 dedi!

Fakat bu bayram, senelerdir olan bir şey olmadı

***

AKP iktidarının ilk yılları, Yıldız Gazetesi’ndeyiz. Bayram dönüşünde İstanbul Esenler Otogarı dolup taşacak. Bildiğimiz için, muhabir arkadaşları sabah erkenden otogara yolladık. Öğleden sonrasında manşet geldi!

Otogara kilometreler kala trafik nüzul olmuş, binlerce otobüs milim ilerlemiyor. Beklemekten sıkılıp inenler, kilometrelerce yürüyenler Yalnız İstanbul değil, büyük kentlerde görünüm aynı.

Köyünden, nahiyesinden dönenlerin yanında ne olur? Bavul, üç beş hediyelik falan değil mi? Bu dönenlerde ise çuvallar, kutular, kasalar, ağzıyla bir dolu torbalar! Büyük minik hepimiz bir şeyler taşıyor. Sanırsın Suriyeliler yerleşmeye geliyor!

Erzakmış meğer taşıdıkları Sucuktan kavurmaya, undan fındığa, salçadan bala, elmadan kuru üzüme, peynirden tereyağına, nohuttan bulgura, pirinçten mercimeğe, yoğurttan soba yakmak için çıraya akla ne gelirse İstanbul’a taşınıyor.

Fakat, o günün en çarpıcı fotoğraf karesinde bir tabut var! Çuvalların, torbaların, kutuların yanında yerde duran bir tabut!

Bu ne diye sorunca dostlar, tabut dahil o ürünlerin sahibi ailenin reisi kapağı açıp içindekileri gösterip, şunları demişti: “Babam İstanbul’da hastalanıp rahmetli oldu. Sağolsun otobüs firmasından rica ettik. Cenazeyi bayram öncesi otobüsün kargo bölümünde memlekete götürüp defnettik. Bayram dönüşünde de içine artık ne var ise köyde; un, nohut, bulgur, zeytin, pekmez, peynir, mercimek, kavurma benzer biçimde erzakla doldurup İstanbul’a getirdik. Şimdi tabutu ödünç aldığımız camiye vereceğiz. Yoksulluk işte!”

Hatırlarsınız, böyleydi bayram dönüşleri Tabutlu tabutsuz 2021 yılına kadar da sürdü.

Örnek, Can Diyarbakır Gezim’den bir yetkili, İstanbul’a memleketten erzak taşıma mevzusunda şunları demiş geçen yıl gazetecilere: “Anadolu firmaları otogara geldikleri vakit bir markette olması ihtiyaç duyulan ne var ise bagajda oluyor! Yoğurt taşıyoruz, yoğurt!”

Tokat-İstanbul arası çalışan bir firmanın yetkilisi ise, bayram dönüşü erzak işini şu sözlerle aktarmış: “40 kişilik otobüs 25 yolcu ile geliyor. Fakat bagaj ağzıyla bir dolu! Bir kişide minimum 6-7 çuval! En çok da fazla un gelmeye başladı. Şundan dolayı insanoğlu evde ekmek yapıyor artık!”

***

2022’nin ilk bayram dönüşünde ise bırak muhalif medyayı, yandaş ve candaş medyada bile tek satır bayram dönüşü haberi yok. Esenler Otogarı’nda çuvallar dolusu erzakla dönenlere ilişkin tek bir fotoğraf karesi yok! Köyden erzak işi bıçak benzer biçimde kesildi

Niçin acaba diyenlere Dr. Nebati bakanın sözüyle cevap verelim Şahane iktisat modeli meyvelerini veriyor da ondan!

Çeşit çeşit erzağı köyde kim yitirmiş ki bulup da senin yanına koysun? Tereyağını unuttu artık yalnız margarin yiyor, balı mı var, kavurması mı kaldı? Eskisi benzer biçimde çuvalla değil, temel ürünlerden birer zayıflamaya niyetlense annen, hesapla bak ne ediyor? Öz baban olsa parasız vermez! Kendisi bulsa yemez satıp elektriği, suyu öder, unu, makarnayı, şekeri, fasulyeyi, nohudunu alır!

***

AKP’li yılların başlangıcında otogarda köyden gelen tabut dolusu erzağı görünce, fakirliğin gözü kör olsun diyorduk.

Kıymetini bilememişiz, iyi günlermiş!

AKP’li yılların sonunda otobüs biletine bile gücü yetmedi milletin, gidemedi köyüne! Mecburen memlekete tabutta cenaze taşıyanlar ise kırık bir kalp, boş el ve boş tabutla döndü şehirlere!

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.