AKP’li vekilden gençlere erken evlilik ve çok çocuk tavsiyesi

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) İstanbul’da gerçekleştirdiği 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 158. Yıl Anma Programında konuştu.

“KÖYLERİMİZDE GENÇLER KALMADI”

Türkiye’de köylerin boşalırken kentleşmenin hızla arttığını söyleyen Nergis, şu şekilde konuştu:

*Bugün geldiğimiz noktada kentleşme hızla devam ediyor, köylerimiz boşalmış durumda. Ben Kayseri Uzunyayla’lıyım.

*Uzunyayla’nın 60’ı geçen Çerkez köyü var. Köylerimizde insan kalmadı, gençler kalmadı. Köylere gittiğiniz vakit yaşlılar yaşıyor. Doğal olarak köyler Çerkez kültürünün menbayıydı. Köylerde bir dönem kalan insanlarımız dilini oldukça iyi biliyor ve konuşuyor.

*Fakat şehre ulaştıktan sonra kent hayatında çekirdek aileye dönüldükten sonrasında dilini öğrenmek ve küçüklere öğretmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Fakat iktidarımızda dilimizle ilgili seçmeli ders verilmeye başlandı okullarımızda.

*Bununla beraber Düzce ve Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Çerkez dili ve edebiyatı dili birimleri açıldı. Hala eğitime devam ediyor. Sadece gençlerimizde ve çocuklarımızda bu eğitime karşı oldukça fazla bir talep yok. Bu aşamada çocuklarımızı motive etmek gerekiyor.

“GENÇLERİN ERKEN EVLENMESİ, DAHA ÇOK ÇOCUK SAHİBİ OLMASI LAZIM”

İstatistiklere bakılırsa Türkiye’nin hızla yaşlanan bir ülke bulunduğunu söyleyen Nergis, gençlere erken evlenmeleri ve çocuk sahibi olmaları tavsiyesinde bulunmuş oldu. AKP’li Nergis, şunları söylemiş oldu;

*Biz, oldukça geç evlenen, bekar yaşayan nitekim oldukça fazla çocuk yapmayan bir topluluğuz ve Türkiye içinde hızla yaşlanan bir topluluğuz. Herhalde Türkiye’de nüfus artış hızı en düşük olan Çerkezler öyleki zannediyorum.

*Türkiye’de meydana getirilen istatistiklere baktığımız vakit Türkiye hızla yaşlanıyor, Avrupa’dan 1,5 kat daha çok yaşlanan bir nüfusa sahibiz. Bugün Avrupa yaşlanmış, ciddi sorun ve problemler yaşayan bir coğrafya. Aynı hastalık bizlere de geldi. Şehre geldik, çekirdek aile olduk. Bireysel yaşamaya başladık.

*Köklerimizden kopmaya başladı. Geç evleniyor ve fazla çocuk yapmıyoruz, hızla azalıp küçülüyoruz.

*Bu aslen emperyalistlerin, küreselcilerin bir projesi. Bu dünyayı yönetmek için dünyayı küçültmek, nüfusu azaltmak için yaptıkları bir proje. Tuttuğunu görüyoruz. Biz silkelenmemiz lazım. Gençlerin erken evlenmesi, erken yol alması, daha oldukça çocuğa haiz olması lazım.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir