AKP’li Kurtulmuş: Masada herhangi bir konuda anlaşamıyorlar

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve beraberindeki kurul, Batmandaki programlarının arkasından Diyarbakıra gelmiş olarak Bağlar Belediyesini ziyaret etti. Davul zurna eşliğinde Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafınca karşılanan Kurtulmuş, burada basına kapalı toplantı gerçekleştirmiş oldu.

Arkasından Kayapınar ilçesinde bir otelde partililerle Kuruluşundan Bugüne Vefa Buluşması temalı toplantıya katıldı. Kurtulmuşa görüşmede Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, AKP Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve eski milletvekili Mine Lök Beyaz ile AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın da birlikte rol aldı.

MASADA HERHANGİ BİR KONUDA ANLAŞAMIYORLAR

Burada partililere seslenen Numan Kurtulmuş, şunları söylemiş oldu:

* Allahın izniyle 2023te, Recep Tayyip Erdoğan siz değerli ziyaretçilerimizin gayretiyle tekrardan Türkiye Cumhurbaşkanı seçilecek. Aynı şekilde siyasetin daha rahat bir ortamda yapılmasının mümkün olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadoluda da ayrılık rüzgarlarını ya da ayrılık fikrini ekenlerin siyasetine karşı sizler milletimizle beraber hareket ederek aynı şekilde parlamento seçimlerinde de büyük bir zaferi, büyük bir başarıyı elde edeceksiniz.

* Geliyor arkasından 2024 seçimleri, inşallah hem Diyarbakırda hem bölgemizin tamamında fazlaca güzel bir seçim geçecek ve 2024te mahalli seçimlerde de inşallah kuvvetli bir halde milletin iradesiyle çıkacağız. Aksi, hakikaten düşünmek bile istemediğimiz bir tablodur.

* Bu 6 artı 1 var ya, bu masada bunlar herhangi bir mevzu çevresinde anlaşamıyorlar esasen. Tek anlaştıkları şey parlamenter sisteme geri dönelim. İyi de iyi mi döneceksin? Parlamentoda çoğunluğun yok. Halka gittin, halk referandumda bunu kabul edecek mi? Şu andaki sistem sanki meşru değilmiş benzer biçimde konuşuyorlar.

* Şu anda milletin oylarıyla kabul edilmiş meşru bir Cumhurbaşkanlığı sistemi vardır. Milletimiz ne istiyorsa da başımızın gözümüzün üstünde yeri vardır. Biz, milletin sözünün üzerine asla bir şey söylemeyiz. Eğer roller ters olsaydı, AK Parti kadrolarından hiçbir vakit milletin seçtiği Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı bir tek söz duymayacaktınız.

* Bunlar hangi mevzuda ne iş yapacaklar? Mesela terörle mücadelede CHPyle HDPnin ortak noktası nedir? Ya da İYİ Partiyle HDPnin ortak noktası nedir? Iktisat politikalarında iyi mi bu 6-7 parti bir araya gelecekler ve ortak bir politikayı icra edecekler?

YÜZDE 80, CUMHURBAŞKANIMIZIN BU DURUMDAKİ POZİSYONUNU DOĞRU BULUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Ukrayna ve Rusya krizinde üstlenmiş olduğu başarı göstermiş görevi gördüklerini belirten Kurtulmuş, şöyleki konuştu:

* Tüm dünya bunu teslim ediyor. Türkiye kamuoyunun yüzde 80i Cumhurbaşkanımızın bu durumdaki pozisyonunu doğru buluyor. Sağdan soldan muhalefetten bazı aykırı sesler geldi.

* O vakit suali soralım. Madem bizim ortaya koyduğumuz bu performansı, Cumhurbaşkanımızın liderliğinin Türkiyenin bu süreçte barışı kolaylaştırıcı rolünü beğenmiyorsunuz. Siz iktidarda olsanız Ukrayna ve Rusya mevzusunda ne yapacaksınız?

* Tanrı muhafaza bunların Türkiyenin temel meselelerine ilişkin bugün hallolmuş benzer biçimde gördüğümüz meselelerin tamamına ilişkin zihinlerinde ciddi belirsizlikler vardır. Bu anlamda evet milletimiz bir zorluktan geçtiğimizi görüyor. Bizlere de ara sıra eleştirilerde bulunuyor, şikayette bulunuyor fakat emin olun ki şikayette bulunan kardeşlerimizin bile hiçbirisi bu işi CHP çözer, bu işi İYİ Parti çözer demiyor. Ya da şu parti çözer demiyor.

* Gene diyor bu problemler var da bunu gene çözeceksiniz. Siz çözeceksiniz, çözecekseniz. Bunu Tayyip Erdoğan çözecek diyor. Diyarbakırda ve bölgede sağlanan bu sulh ortamının, bu bölgenin fazlaca daha ileriye gitmesinin, bu huzurun, bu sükunetin, bu selamet ortamının ülkenin ve bölgenin fazlaca daha ileriye gitmesine niçin olacağına yürekten inanıyorum. İnşallah 2023te Diyarbakırdan üstün bir zaferle çıkmayı umut ediyoruz. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.