AKP’li eski vekilden hükümete uyarı

25. ve 26. dönem AKP Karaman Milletvekili Recep Konuk, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımla Türkiye tarımına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunmuş oldu.

22 yıl Türkiye’nin en büyük ziraatçi kuruluşu olan Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBRLİK) Başkanlığı görevini de meydana getiren Konuk, artan girdi maliyetleri altında ezilen çiftçilerin destelenmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Konuk, üreticinin üstündeki yükü hafifletecek tedbirler ya da düzenlemelerin acilen alınmaması durumunda yazları çarşı pazarda bir bolluk yaşanmayacağını ifade ederek şunları söylemiş oldu:

ŞU AN DA TARLAYA TOHUM ATMAK CESARET İŞİ

*Bir yanda harp, bir yanda artan enerji ve emtia tutarları. Bir söylentinin, bir manipülasyonun sebep olduğu paniği, toplumsal medyada, gazete tv haberlerinde gördük. Hem savaşın uzaması ihtimaline hem emtia fiyatlarındaki anormal fiyatlamanın sürmesi riskine karşı bu yıl besin ve ziraat sektörü için hususi bir yıl.

*Hususi seneler da hususi tedbirler geliştirmeyi gerektirir, süratli karar almayı gerektirir. Çarşı pazarda 2023 yılı üretim takvimine kadar yokluk yaşamamak için, bolluk ve bolluk için bugünler tehlikeli sonuç günler.

*Bugün vereceğimiz kararlar, alacağımız tedbirler önümüzdeki 1 yıldan fazla süreyi besin arzında iyi mi geçireceğimizi belirleyecek. O nedenle bugünkü öncelikli meselemiz bu yıl ziraat arazilerimizin bir karışını bile boş bırakılmamasını sağlamaktır. Bunun için ilk olarak üreticiyi cesaretlendirmek zorundayız.

*Bunu lafın gelişi söylemiyorum. Hakikaten şu anda tarlaya tohum atmak büyük cesaret işi. Çiftçinin temel maliyet kalemleri tohum, gübre, zirai ilaç, sulama elektriği ve motorin.

*Gübre, sulama elektriği ve motorin tutarları maalesef geçtiğimiz yıla nazaran katlanarak arttı. Bu üç maliyet kaleminde üreticinin üstündeki yükü hafifletecek tedbirler ya da düzenlemeler acilen alınmazsa yazları çarşı pazara gelmesini beklediğimiz bolluk maalesef gelmeyebilir, tüketicinin mutfak harcaması azalmayabilir.

BU SENENİN TELAFİSİ YOK

“Önlem almak için, adım atmak için önümüzde oldukça kıymetli 4-5 hafta var” diyen Konuk, açıklamalarını şöyleki sürdürdü:

*Ziraatçi için motorin fiyatlarını düşüreceksek bugün düşüreceğiz. Gübre desteğini arttıracaksak bugün arttıracağız, sulama elektriği fiyatlarını aşağı çekeceksek bugün çekeceğiz. Bunu bu 4-5 hafta içinde yapmazsak çarşı pazarda bolluk beklentimiz muhtemelen 2023 yılı ortalarına ertelenecek.

*Bu sebeple tarımsal üretimin bir takvimi var. Konvansiyonel üretim için tohumun tarlaya ekimi de bahçelerde fide dikimi de bu 4-5 haftada gerçekleşecek. Bu takvim kaçtığı süre bu senenin telafisi yok. Kıtlık yaşamamak için bazı ürünlerde hususi önlem almak zorundayız. Söylememe bile gerek yok bunlardan biri yağlı tohumlar ve bilhassa ayçiçeği.

*Hele ki Ukrayna’daki savaşın devamı durumunda ekebildiğimiz kadar oldukça ayçiçeği ekmemiz gerekiyor ki yoklukla sınav olmayalım. Ayçiçeğinin yanı sıra, şeker pancarı, hububat benzer biçimde ülke hayvancılığını da etkileyecek ürünler de domino tesiri sebebiyle gene hususi ehemmiyet vermemiz ihtiyaç duyulan ürünler.

*Bu sebeple ülkemiz hem bitkisel yağ hem kaba yem açığı olan bir ülke. Ayçiçeği, şeker pancarı ve hububat üretimindeki daralma direkt hayvancılığımızı ve hayvansal üretimimizi de negatif etkiliyor. Bizim bu ürün kalemlerinde 1 tonluk daralmaya bile tahammülümüz olmamalı.

“ÜRETİCİNİN CESARETİNİ ARTIRACAK ADIMLAR BUGÜN ATILMALI”

Stratejik ürünlerde çiftçinin desteklenmesi icap ettiğini kaydeden Recep Konuk, sözlerini şöyleki sürdürdü;

*Tarlalarımızda ekim başlarken üretici ekse bile mevcut durumda yağışların da iyi olması sebebiyle sulama yapmadan bu sezonu geçirme düşsel kuruyor, gübre atmadan üretmeyi denemeyi düşünüyor.

*Bilhassa İç Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sulama yapmadan, gübre kullanmadan yapılacak üretim toplam ürün kaybı anlamına gelir ki, bu da toplam ürün kaybındaki oran kadar azca et üretebilmemiz anlamına gelir.

*O nedenle ben bu senenin hususi bir yıl olduğu gerçeğinden hareketle eğer gübre, mazot ve sulama elektriğinde sektöre hususi fiyat indirimi yapılamıyorsa bile söz mevzusu girdilerin en azından stratejik ürünler için destek ödemelerinin çiftçinin cesaretini arttıracak azami oranda yükseltilmesinin bu yıl için elzem bulunduğunu düşünüyor ve üreticinin cesaretini arttıracak adımların derhal bugün atılmasını bekliyor ve umuyorum.

*Dibimizdeki harp elbet bitebilir, emtia fiyatlarında yön elbet değişebilir. Fakat ya değişmezse? Ne güzel söylemiş atalarımız; sen işini kış tut, yaz çıkarsa bahtına.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir