Akın akın Edirne’ye alışverişe gelen Bulgarlar: Erdoğan’dan Allah razı olsun

Alışveriş için Edirneye gelen yüzlerce Bulgar turistlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Resmi gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzasıyla piyasaya sürülen karardan sonrasında Bulgaristan vatandaşlarının Türkiyeye girişlerinde geçişlik zorunluluğunun kaldırılmasıyla kente akın eden Bulgarlar, soluğu çarşı, pazarda aldı. Yakıttan giyime ve gıdaya kadar tüm gereksinimlerini Edirneden karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta güçlük çekti. Pazarlarda ve meydanlarda Bulgar yoğunluğu oluşurken, ciğercilerde ise uzun kuyruklar oluştu.

EDİRNEYE GELEREK BÜTÜN İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILIYORUZ

Bulgaristan’ın Filibe kentinden Edirne’ye dolaşmak ve alışveriş yapmak için gelen Hasen Yordanov, geçişlik zorunluluğunun kalkmasının oldukca güzel bulunduğunu ifade ederek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Tanrı razı olsun. Şu sebeple geçişlik zorunluluğunun kalkması hepimizi oldukca memnun etti. Daha ilkin geçişlik girişlerde güçlük yaşıyorduk fakat şimdi kimlikle girişlerimiz hem işimizi kolaylaştırdı hem de bizi oldukca mutlu etti. Her hafta Edirne’ye gelmiş olarak tüm gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Burada haftalık alışverişimizi yaptıktan sonrasında Bulgaristan’a geri dönüyoruz. Biz Osmanlı torunuyuz. Buraya geldiğimizde camilere gidip namazımızı kılıyoruz. Bir çok vakit Cuma namazımızı İstanbul’da, Edirne’de yada Türkiye’nin değişik bir noktasında kılmak, ezan sesini her yerden duymak bizlere büyük bir mutluluk veriyor. Burada kalmak bile başka bir coşku veriyor” dedi.

ZAMANIMIZI ALIŞVERİŞ YAPMAKLA HARCIYORUZ

Edirne’de zamanlarının çoğunu alışveriş yaparak geçirdiklerini söyleyen Katya Papaova, “Zamanımızı gezmekle ve alışveriş yapmakla harcıyoruz. Burada marketlere ve halk pazarlarına gidip nevresim ekibi benzer biçimde birçok ihtiyacımızı alıyoruz. Hemen sonra yiyecek yemeye gidiyoruz. Ek olarak geçişlik zorunluluğun kalkması da oldukca iyi oldu bir tek kimlikle gelebiliyoruz. Kimliğini alan geliyor” şeklinde konuştu.

BİZE FİYATLAR ÇOK UYGUN GELİYOR

Geçişlik zorunluluğun kalmasıyla ilk kere kimliğiyle Edirne’ye geldiğini belirten Vahdet Samiov ise, “Artık bir tek kimlikle giriş yapabiliyoruz. Bugün burada alışveriş yapmak bizi oldukca mutlu etti. Bizlere fiyatlar da oldukca uygun geliyor. Bulgaristanlıyız fakat Türkiye’yi bambaşka seviyoruz. Geldik ve buraları da gördük, iyi oldu” ifadelerini kullandı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.