Affı bekleyebilecek öğrenci sayısı 4 milyon

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Güvenli Akbaşoğlu; lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde çeşitli nedenlerle eğitim öğretim hakkı sonlanmış öğrencilerin affıyla ilgili emek verme başlattıklarını ve temmuz ayından ilkin yasalaştırmayı planladıklarını beyan etti. Açıklamanın arkasından mevzuya ilişkin değerlendirmede bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar şöyleki konuştu:

* Bu mevzuda karar alma, bir kanun, kanuni düzenleme, bir hukuki mevzuat düzenleme yetkisi Meclisindir. Biz yükseköğretim kurulu olarak bizlere, Meclisten yapılacak herhangi bir çağrıya kulak vermek suretiyle yükseköğretimin bugüne kadarki aflarla ilgili tecrübesinin, Meclisteki vekillerimizle, siyasal partilerle paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.

* Netice itibariyle Yükseköğretim Kurulu olarak Türkiyedeki yüksek öğretim alanı içine giren milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren mevzularda bigane kalamaz, duyarsız kalamaz. Ne olursa olsun bu konudaki bilgisini, görgüsünü ve tecrübesini ne olursa olsun paylaşır. Bunu yaparken de normal olarak ki hem sistemin haricinde şu an kalan öğrencileri dikkate alır, eğitim öğretim standardını dikkate alır. Buna ilişkin ne olursa olsun bir emek verme yapar.

4 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ AF BEKLEYECEK

Açıklamaların arkasından YÖK tarafınca, talebe affını bekleyebilecek kişilerin sayısı açıklandı. Bu çerçevede; disiplin cezası, Açıköğretim Sistemi’nde üst üste dört dönem kayıtlarını yenileme koşullarını sağlamayan öğrencinin programdan ilişiğinin kesilmesi, yatay geçiş, geçici kayıt (lise mezuniyet belgesi olmayanlar) ile kayıtlananların belirtilen tarihe kadar diplomalarını getirememesi, denklik lisans tamamlaması sonlanmış benzer biçimde durumlarda yer edinen toplam 4 milyon 242 bin 316 talebe affı bekleyebilecek. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.