Adliyedeki hizmetliden 2 milyon liraya yakın vurgun

Edinilen bilgilere nazaran, milyonluk vurgun vakası Küçükçekmece Adliyesi’nde meydana geldi. İddiaya nazaran 5 yıl ilkin Küçükçekmece Adliyesi’ndeki yönetimsel bürolarda hizmetli ekibinden göreve başlamış olan O.N., işe başladıktan bir yıl sonrasında kendi yöntemiyle sistemde bir açık buldu. O.N., daha ilkin ödemesi meydana getirilen bulgu ve bilirkişi ücretlerinin ikiz evrakını hazırladı.

İmza aşamasındaki ikiz evraklar, fark edilmeyecek şekilde gerçek dosyaların içinde yetkili kişilere sunuldu. Öteki evrakların arasına serpiştirilen düzmece evraklar, asla fark edilmeden imza aşamasından geçti. Bu yöntemle vurgunu fark ettirmeden gerçekleştiren O.N., paranın yatırılacağı hesabı da belirledi. İz bırakmamak için parayı kendi adına değil, oturmuş olduğu siteden tanımış olduğu M.Ü. adındaki bir arkadaşını ikna ederek onun hesabına aktaran kişi, ortalama 4 yılda aynı yöntemle Hakkaniyet Bakanlığı’ndan ‘bulgu’ ve ‘bilirkişi’ tutarı alarak yolsuzluk yapmış oldu.

O.N., sayıları giderek yükseltince yakayı ele verdi. O.N.’nin son yapmış olduğu işlemde rakamların yüksek olması savcılığın dikkatini çekti. Başlatılan soruşturmada, O.N.nin hazırladığı evrakların gerçekdışı olduğu anlaşıldı. Soruşturma çerçevesinde çifte evrakla vurgun meydana getiren O.N. ile kanmış olduğu ileri sürülen M.Ü. gözaltına alındı. zanlı da tutuklanarak cezaevine konuldu.
O.N.’nin savcılık sorgusunda suçunu itiraf etmiş olduğu açıklandı.

İfadesinde ilkin tecrübe etme yaparak evrağa cüzi miktarlarda para yazdığını özetleyen O.N.nen, “Para geçişlerinin fark edilmediğini kontrol ederek anladım. Son dönemlerde evraklardaki rakamı yukarı çekerek 60 bin lira ile 100 bin lira arasına çıkardım” şeklinde ifade verdiği öğrenildi. Paranın aktarıldığı hesap numarası sahibinin bu işten haberi olmadığını ifade eden O.N., M.Ü.’yü bu suça kendisinin alet ettiğini öne sürdü.

HESAP HAREKETLERİ MERCEK ALTINDA

Paranın aktarıldığı hesap numarasının sahibi M.Ü. ise savcılık sorgusunda kandırıldığını iddia etti. M.Ü., gelen paraları hesabına O.N.’nin aktardığını ya da elden verdiğini söyledi.
Savcılık tarafınca yürütülen soruşturma çerçevesinde tutuklanan O.N. ile M.Ü.’nün banka hesapları incelemeye alındı.

Pişman bulunduğunu söyleyen O.N.’nin çifte evrak yöntemi üstünden 1 milyon 750 bin lirayı aşan vurgun yapmış olduğu saptandı. Hesap hareketleri mercek altına alınan şüpheliler ile ilgili başlatılan araştırma sonunda vurgundaki miktarın artabileceği belirtiliyor. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.