Adana kebabının da tadı kaçtı

İğneden ipliğe her şeye gelen zamlar ve enflasyon dünya lezzetleri alanında üne haiz Adana kebabın da tadını kaçırdı. Bir kişilik Adana kebabın fiyatı, anavatanı olan Adana’da bile 6 ay içinde yüzde 120 artarak 30 TL’den 70 TL’ye çıktı. Adana kebabın sevilen versiyonlarından olan dürüm yemenin maliyeti de aynı sürede 20 TL’den 45 TL’ye terfi etti.

Adana Temsilcimiz Mehmet Serbes, 6 ay ilkin gazetemiz matbaasının ustalarından Selahattin Hıdır ile beraber yediği kebap için şahıs başı 30’ar TL ödemişti. Mehmet Serbes’in  6 ay sonrasında bu kez de Adanalı iş adamı Yasin Dikilitaş ile beraber yediği kebap için şahıs başı 70 TL hesap geldi.

Adana kebap şeklinde ciğer ya da kuşbaşı yemenin maliyeti de aynı oranda arttı. Kebap da olduğu şeklinde ciğer ve kuşbaşı etin de servis fiyatı 70 TL’ye terfi etti.

Sadece bu fiyatlar bir tek Adana kebabın yanında yeşillik ve salata ile beraber tabaktaki servisini karşılıyor. Yanında ekstradan lahmacun, pişmemiş köfte yiyecek istediğinizde ya da şalgam ya da ayran içtiğinizde ek olarak ücret ödeniyor.

Kebapçılar da zamlardan yakınma ederek, fiyat arttıkça bizim karımız artmıyor aksine azalıyor. Zira ikimiz de her şeyi iki, üç kat zamlı almaya başladık. Bilhassa et tutarları oldukca arttı. Şu an bir kilo et 140 TL’ye kadar terfi etti. Gene de biz tutarları maliyetleri oranda artıramadık. Mümkün olduğunca en uygun fiyatla kebap satıyoruz” dediler.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir