Adaletsizliğe hep birlikte son verelim

Türkiye Değişiklik Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. TDP lideri Sarıgül, partilerinin kuruluşundan sonrasında 315 bin kilometre yol kat ettiğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’ya saydırmasının ülkemizi yakından ilgilendirdiğini kaydeden Sarıgül, şunları söylemiş oldu: “Türkiye’de politika ittifak siyaseti haline dönüştü. Politika, liderlerin oynadığı, halkın seyrettiği bir satranç oyunu haline geldi. Seçim kanunu ile değişim teklifinin verilmesiyle çarşı karıştı. Daha da karışacak.”

‘SEÇİM BARAJI YÜZDE 3 OLSUN’

Sarıgül, TDP olarak önerilerini şöyleki söyledi: Demokratik parlamenter sisteme geri dönelim. Yansız cumhurbaşkanı, kuvvetli meclis, bağımsız yargı olsun. Seçim barajı yüzde 3 olsun.”

Türkiye’yi kendine yeter hale getirmemiz gerektiğin ifade eden Sarıgül, yapılması gerekenleri şöyleki deklare etti: “Gıdada ve enerjide dışa bağımlı kalmayalım. Ülkemizin malını, mülkünü ürününü koruyalım. Tam bağımsız Türkiye için ekonomik milliyetçilik yapmamız lazım.”

Z kuşağı ve gençlerin başka ülkelerdeki yaşıtlarıyla aynı imkanlara haiz olmak istediklerini kaydeden Sarıgül birlik çağrısı yapmış oldu: “Haksızlık, eşitsizlik ve adaletsizlik görmekten bıktılar. Eski sistemin partileri, ‘Gençler pankart assın, onlar çalışsın biz milletvekili olalım’ diyorlardı. Gençler diyor ki ‘Yağma yok, geçti o işler.’ Biz hep beraber el ele, kol kola, omuz omuza iktidara yürüyoruz. Adaletsizliğe hep beraber son verelim.”

İsrafa ve gösterişe son 5-T ile tekrardan itimat

Sarıgül, Türkiye’de üretimin azaldığını, 1 milyon çiftçinin tarımı bıraktığını, 4 milyon hektardan fazla ziraat arazisini ekmekten vazgeçtiğini kaydetti. Sarıgül sözlerini şöyleki sürdürdü:

BÜTÇEDE DİSİPLİN SAĞLAMA

“Üretimi artırmanın yolu çiftçiye alım garantisi vermek ve para kazandırmaktan geçer. Biz, çiftçimizin para kazanmasını sağlayacağız. Üretimi planlayacağız. Ziraatçi evvelde ne ekeceğini, ne kadar ekeceğini ve ürününü kaçtan satacağını bilecek. Çiftçiye alım garantisi vereceğiz. Ekilmedik bir karış yer bırakmayacağız.”

İsrafa ve gösterişe son vermenin öncelikleri içinde bulunduğunu özetleyen Sarıgül, “5-T” formülü olarak nitelediği planı da şöyleki deklare etti: “Tarıma, turizme, teknolojiye, tekstil ve ticarete ehemmiyet vereceğiz. Bütçede disiplini sağlayacağız. Bu tarz şeyleri yaparak, iç ve dış yatırımcılar için ihtiyaç duyulan itimat ortamını sağlayacağız.” Sarıgül, İşsizlikle savaşım için mahalli yönetimler yetki ve kaynak sağlayacaklarını ve yoksullukla savaşım edeceklerini de söylemiş oldu.

Suriye ile sulh olmalı

Ülkemize sığanan Suriyelileri siyasal çekişme ve münakaşa mevzusu yapmadan, ülkelerine gönül rızasıyla gidebilmelerini sağlayacak şartların oluşması için emek harcaması icap ettiğini kaydeden Sarıgül, “Suriyelilerin gitmesi için kendi ülkelerindeki savaşın bitmiş olması, geri döndüklerinde lüzumlu can güvenliklerinin sağlanıyor olması lazım. Bu şartların sağlanması için internasyonal kamuoyunu, kurumları ve sığınmacı barındıran devletleri işin içine sokmamız lazım. Türkiye, Ermenistan, İsrail, Birleşik Arnap Emirlikleri’ne iyi mi adım attıysa, sulh yapabiliyorsa, Suriye öteki ülkelerden oldukca daha öncelikli olmalı ve Suriye ile de yapılmalı.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir