Acil serviste ‘doktor hatasından çocuk kalp krizi geçirdi’ iddiası

Edinilen bilgiye gore, vaka geçtiğimiz pazar günü yaşandı. Salih ve Hacer A. çifti 6 yaşındaki oğulları T.A.’nın öksürük şikayeti üstüne gece saatlerinde Kadirli Devlet Hastanesi Acil Servisine götürdü. İddiaya gore, burada muayene edilen çocuğa tabip tarafınca verilen adrenalin, damardan iğne olarak verildi. İğne yapıldıktan 1 dakika sonrasında fenalaşan 6 yaşındaki T.A.’nın ağzından ve burnundan sıvı gelmiş olarak bayıldı.

Öteki tabip ve hemşireler tarafınca acil serviste kırmızı alana alınan T.A.’ya o an hastanede bulunan çocuk doktoru da müdahale etti. Kalbinde çarpıntı ve spazm olduğu belirlenen çocuk iddiaya gore kalp krizi geçirdi. Verilen tedavinin peşinden 9 saat sonrasında kendine gelen minik çocuk sonrasında meydana getirilen kontrollerin peşinden taburcu edildi.

BİZİM OĞLUMUZ ÖLEBİLİRDİ

Çocuğun ailesi ise Kadirli İlçe Güvenlik Müdürlüğüne giderek tabip hakkında kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. “Hastaneye yalnız öksürük için götürdüğüm çocuğumun ölüsünü teslim alacaktım” diyen anne Hacer A. “Gece saat 03.00 sıralarında oğlum öksürüyordu rahatsızdı uyuyamıyordu. Rahatlaması için Kadirli Devlet Hastanesine götürdük. Hekim hanım oğlumu muayene etti. Elimize muayene kağıdını verdi ve bizi hemşirenin yanına gönderdi. Hemşire kağıda baktı tereddütte kaldı. İğne ne için dedim. Hekim hanıma problem dedi. Ben de tekrardan tabip hanımın yanına gittim. Evet damardan yapılacak bu iğne dedi. İlk iğne oğluma bacağından yapılmış oldu. İkinci iğne ise damardan yapılmış oldu. İğne yapıldıktan 30 saniye sonrasında oğlumun ağzından burnundan kusmuk geldi fenalaştı. Ben de ne yaptınız oğlumu öldürdünüz diye bağırdıktan sonrasında öteki doktorlar ve hemşireler yanımıza koştu. Çocuğumu kucağımdan aldılar kırmızı alana götürdüler cihaza bağladılar. Orada bulunan tabip kalp krizi geçirdiğini söylemiş oldu bizlere. Sabah saat 9’a kadar yaşamsal tehlikesi devam etti. Sonrasında birazcık kendine geldi. Bizim oğlumuz ölebilirdi de. Bizim başımıza geldi başkasının başına gelmesin diye şikayetçi olduk. Hekim hatasını bilmesine karşın bizlerden özür bile dilemedi” dedi.

Çocuğun babası Salih A. ise güvenlik müdürlüğüne kabahat duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Oğlum ortalama 6 saat kendine gelemedi. Kolundan damardan adrenalin verilmiş. Ben şikayetçiyim” dedi. Kadirli Devlet Hastanesi yetkilisi tabip ve hemşire hakkında yönetimsel soruşturma başlatıldığını söylemiş oldu. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.