Açık havada egzersiz yapmak için 7 neden

Egzersizin hem ruh hem de gövde sağlığına yararları tartışılmaz. Sadece sporun türü kadar nerede yapıldığı da oldukça mühim. Dolayısıyla ‘kapalı alanlar yerine açık hava tercih edilmeli’ diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, bunun 7 mühim nedenini şu şekilde deklare etti

Kendinizi daha enerjik hissedersiniz

Dışarıda oldukça daha temiz bir hava solursunuz. Temiz hava da size daha çok enerji verir; dış ortamda bir tek 20 dakikalık bir egzersiz, enerji artırıcı etkilerinden dolayı bir fincan kahve ile eşdeğerdir. Bir düşünün, dışarıda temiz havada yaptığınız bir işten mi acele yoruluyorsunuz, yoksa kapalı bir alanda adım atma bandında koşmaktan mı? Eğer dışarı çıkar ve temiz havada spor yapmayı denerseniz, performansınızın ne kadar arttığını derhal fark edersiniz.

Daha çok kalori yakarsınız

Koşu bandında yada eliptik bisiklette kısıtlanırsınız. Hareket devamlı olarak aynı olduğundan kaslarınız ne yapacağını ezberler. Sadece dışarıda açık bir alanda, koşmak ya da bisiklete binmek karşınıza tümsek ya da rüzgar şeklinde organik dirençler çıkarır, bu da kaslarınızın kafasını karıştırır, şu demek oluyor ki kasların değişik yoğunluklarda çalışmasını destek sunar. Ek olarak, temiz hava daha çok enerji verdiğinden daha uzun spor yapmanızı sağlar.

Bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırır

Doğada egzersiz yapmak, ağaçlar şeklinde çeşitli bitkilerle iç içe olmanızı sağlar. Bilim adamları, bitkilerin kendilerini mantar, bakteri ve böceklerden korumak için havaya yaydıkları kimyasalların insanlara da yarar sağlayabileceğini düşünüyor. 2007 senesinde gösterilen bir çalışmada, bir ormanda iki saat yürüyüş icra eden insanların, organik öldürücü hücreler dediğimiz bağışıklık hücrelerinde yüzde 50 artış gözlendi. Vücudumuzda bulunan organik öldürücü hücreler, bakteri, virüs, mantar ve öteki istilacıları yok eder. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi, ek olarak tümörlü hücrelere karşı oldukça daha etkili savaşım verir. Meydana getirilen başka bir araştırma, haftada minimum 5 gün aerobik aktivitede bulunan insanların, 2 gün aerobik aktivite sergileyenlere gore yüzde 43 daha azca üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandıklarını buldu. Açık havada spor yapmak, soğuk algınlığına yakalanma riskinizi azaltabilir.

D vitamini seviyenizi yükseltir

“Güneş ışığı vitamini” olarak da malum D Vitamini, kanserin önlenmesinden kemik sağlığına, uyku apnesinin iyileştirilmesinden depresyon tedavisine kadar pek oldukça yararlı özelliklere haizdir. Dolayısıyla gün içinde fırsat buldukça dışarı çıkmak, iç mekanlar yerine parklarda, yürüyüş yollarında spor yapmak, vücudumuzun daha çok D vitamini üretmesini destek sunar. Bazı araştırmacılar haftada minimum iki kez 30 dakika güneşe maruz kalmanın D vitamini sentezi için kafi bulunduğunu öne sürüyor. Harvard’da meydana getirilen bir araştırmaya gore, kanda düzgüsel D vitamini düzeyi osteoporoz, kanser ve kalp krizi şeklinde hastalıkları önlemeye destek oluyor. Havalar ısındığında, asla zaman kaybetmeden egzersiz için dışarıya çıkın. Güneş ışığı, D vitamini seviyelerinizi artırdığı kadar kaslarda enerji oluşumunu ve dokuların oksijenlenme miktarını da destekleyecektir.

Stresinizi azaltır, ruh halinizi iyileştirir

Açık havada meydana getirilen egzersiz stres seviyesinde, gerginlik-öfke duygularında azalma ve daha azca depresyon emareleri ile bağlantılıdır. Açık havada egzersiz yapmak, endorfin miktarını artırarak depresyon ve hiddet seviyelerini azaltır. Güneş’in de ruh haline katkıda bulunduğunu kanıtlayan oldukça sayıda emek harcama vardır, bu tesir D vitamininden kaynaklanıyor olabilir. Ek olarak, dışarıda bilhassa de doğada yürüyüş, zihnin daha çok fizyolojik aktivitede bulunmasını teşvik eder ve vücut için negatif stres yükü oluşturmaz.

Uykusuzluk sorununuza iyi gelir

Uykusuzluk ya da uyku kalitenizin düşük olması, bilişsel fonksiyonlarınızı azaltır, bağışıklık sisteminizi zayıflatır, depresyon riskinizi artırır. Açık havada egzersiz yaptığınızda, uykusuzluğu hafifletmeye destek olan temiz hava alırsınız. Tertipli egzersiz ve temiz hava uykuya dalmanıza ve uykunuzun standardını artırmanıza destek sağlar.

Motivasyonunuzu artırır

Her gün aynı ortamda spor yapmak, sizi bir süre sonrasında sıkar. Bu da motivasyonunuzu azaltır. Açık havada egzersiz yaptığınızda ise, olasılıklar sonsuzdur. Koşabilir, bisiklete binebilir, tempolu yürüyüş yapabilir ya da parklardaki spor aletlerini kullanabilirsiniz. Dışarıda egzersiz icra eden insanoğlu, içeride çalışanlara gore fizyolojik aktivitede daha motive olma eğilimindedir. Dolayısıyla, diyabet, aşırı kiloluluk şeklinde ciddi sıhhat rahatsızlıklarınıza karşın tutarlı olmakta zorlanıyorsanız, açık havada egzersiz yapmayı düşünün.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.