Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Açık cezaevi izni ne zaman sona eriyor?

Corona virüs salgını önlemleri kapsamında verilen açık cezaevi izinleri 31 Mart tarihinde sonlanmış oluyordu. Hakkaniyet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafınca duyurulan tarihe gore uzatıldı.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTECEK, UZATILDI MI?

Açık ceza infaz kurumlarında bulunan yada açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazlarına karar verilen yükümlülerin izin süreleri 2 ay daha uzatıldı.

Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamada, “5275 sayılı Kanun’un Geçici 9/5. maddesi uyarınca alınan Sıhhat Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün 28.03.2022 tarihindeki yazıları ile ‘Covid-19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması sebebiyle hükümlülere verilen COVID-19 izin sürelerinin 2 (iki) ay süre ile uzatılmasına’ dair önerisi doğrultusunda açık ceza infaz kurumlarında bulunan yada açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkında izin sürelerinin, 31 Mart 2022 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir” denildi.

31 MAYISA KADAR UZATILABİLECEK

TBMM Genel Kurulu’nda 5’inci Yargı Paketi’ne ilişkin kanun teklifi kabul edildi. Açık cezaevine sevk edilecekler ile açık cezaevlerinde bulunanlar için uygulanan Kovid-19 izninin süresi 31 Mayıs 2022’ye kadar uzatılabilecek.

Genel Kuruldaki görüşmeler esnasında 5 siyasal partinin ortak önergesiyle meydana getirilen değişiklikle 30 Kasım’da süresi dolan ve ‘Kovid-19 izni’ sebebiyle infazlarını evde geçirenlerle ilgili yeni düzenlemeye gidildi. Buna gore; salgın sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki izin süresi 31 Mayıs 2022’ye kadar uzatılabilecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir