Abramoviç’in Türkiye’deki yatı krize neden oldu: Yaptırımları deliyorlar

Türkiyedeki Londra Borsasına kayıtlı Global Ports Holdinge bağlı liman işletmelerinin, Bodrumda Rus oligark Roman Abramoviçe ilişkin olduğundan şüphelenilen yatların demirlemesine izin vermesi krize niçin oldu.

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinin haberine nazaran, İngiliz hukukçular, Türkiyedeki Londra Borsasına kayıtlı Global Ports Holdinge bağlı liman işletmelerinin Rus oligark Roman Abramoviçe ilişkin olduğundan şüphelenilen yatların demirlemesine izin vermesinin İngilterenin yaptırımlarını delmesi anlamına gelebileceğini söylemiş oldu.

Abramoviç'in ikinci yatı da Türkiye açıklarında - Son dakika dünya  haberleri – Sözcü

Kendisini dünyanın en büyük kruvaziyer operatörü olarak tanımlayan Global Liman İşletmeleri (GPH), Abramoviçin yatı Solarisin 21 Marttan bu yana demirlediği Bodrumdaki iskeleyi işletiyor. Şirket toplamda ise Bodrum Cruise Port ve Aydının Kuşadası ilçesindeki Ege Port Kuşadası limanları da olmak suretiyle 14 ülkede 22 liman işletiyor.

SORUMLULUK TÜRK MAKAMLARINDA

Eş kurucusu ve başkanı Global Yatırım Holdingin sahibi Mehmet Kutman olan şirket, 2017den bu yana Londra Borsasına kayıtlı ve kendisini tamamen küresel operasyonları olan İngiltereye ilişkin halka açık limited şirket ifadeleriyle tanımlıyor.

İngiliz Kennedys hukuk firmasının ortağı Michael Biltoo, Financial Timesa verdiği demeçte, Kesinlikle risk altındalar… İngiliz yaptırımlarını ihlal etme mevzusunda fazlaca büyük bir risk aldılar. dedi. Sadece GPH, geminin yanaşmasına izin verme sorumluluğunu reddetti.

Şirket, Business Insidera yapmış olduğu açıklamada, bir vapur yada yatın limana yanaşmasına izin vermekten görevli olmadıklarını söylemiş oldu. Açıklamada, sorumluluğun ve kararların Türk yetkililerine ilişkin olduğu vurgulanırken, ayrıcalık sahibi olarak GPHnin, karara uyması gerektiği ifade edildi.

Abramoviç'in bilinmeyen iki tane daha yatı olduğu ortaya çıktı « Mersin  Dergisi

ÖDEME ALMADIK ALMAYACAĞIZ

Açıklamada, Bununla beraber, herhangi bir tarafın bu tür varlıkların gerçek mülkiyetini doğru bir halde tespit etmedeki güçlüklerine karşın, GPH bu lüks yatın Bodrum Kruvaziyer Limanına yanaşmasıyla ilgili herhangi bir hizmet tutarı yada ödeme almamıştır ve almayacaktır. ifadeleri kullanıldı.

Uzman süper yat hukuk şirketi Jaffa Conun kurucusu James Jaffa da Financial Timesa yapmış olduğu açıklamada, Iyelik, engellemeler uygulanmadan ilkin sükunet içinde yaptırım sıralamasında olmayan bir kişiye devredilmiş olabilir. ifadelerinde bulunmuş oldu. Yaptırımları ihlal etmenin cezasının yöneticiler için hapis cezası ve bir şirket için mühim bir para cezası olabileceğini de sözlerine ekledi.

TÜRK YETKİLİLER YANIT VERMEDİ 

Keystone hukuk firmasından Benjamin Maltby ise Global Ports Holdingin yanlış bir şey yapmadığını ileri sürerek söz mevzusu yaptırımların Ruslara ilişkin yatların Birleşik Krallık limanlarına girmesini yasakladığı ve bu kuralın ülke dışındaki limanları kapsamadığı değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Business Insider, Bodrum Kruvaziyer limanına ve Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Iletişim Bakanlığının iddialara cevap vermediğini söylemiş oldu.

Dünyaca meşhur Rus milyarder Roman Abramoviç’in 140 metrelik Solaris adlı yatı, geçtiğimiz haftalarda Bodruma demirlemişti. Sonrasında Abramoviçin ikinci yatı Eclipsenin de Türk kara sularına ulaşmış olduğu bildirilmişti. Abramoviçin öteki iki yatının da Karayiplerde olduğu biliniyor.

Abramoviçin sözcüsü Reuters haber ajansına yapmış olduğu bir izahat esnasında Solarisle ilgili bu yatın ve öteki yatların ve araçların hareketleriyle ilgili asla yorum yapmayız ifadeleriyle yatın Rus oligarka ilişkin bulunduğunu doğrulamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir