AB’nin yeni yaptırımları Rus zenginlere darbe vuracak

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinde ülkeye lüks ürün ihracatını büyük oranda yasakladı.

Avrupa Komisyonu, Rusyanın Ukraynaya yönelik saldırıları sebebiyle 4’üncü ekonomik kısıtlamaları içeren yaptırım paketinin onaylandığını duyurdu. Rusya üstündeki ekonomik baskıyı artırmaya ve Ukrayna’daki saldırıların finansmanını engellenmeye yönelik yeni yaptırımlar kapsamında, Rus oligarkları etkilemek amacıyla lüks vasıta ve mücevherler şeklinde ürünleri içeren pahalı malların ihracatı da yasaklandı.

Buna gore, 300 dolardan pahalı giyim eşyası, ayakkabı, aksesuar, mücevher, çanta, parfüm, antika ve porselen dahil oldukça sayıda AB üretimi lüks ürünün Rusya’ya ihracatı yasaklanacak. Yasaklı ürünler sıralamasında pahalı alkollü içecekleri, çikolata, puro ve sigara markaları da yer alacak. 50 bin euro’dan pahalı araçlar ve fiyatı 1500 euro’yu aşan müzik aletleri de Rusya’ya gönderilmeyecek.

PUTİNİN SAVAŞ MAKİNESİNİ DESTEKLEYENLER KEYİF SÜRMEMELİ

Bu yolla Rusya’daki zenginlerin Avrupa’daki lüks ürünlere erişiminin büyük oranda engellenmesi amaçlanıyor. Rus zenginler Mercedes, Ferrari ve Porsche şeklinde Avrupa yapımı lüks araçları da Rusya’ya getirtemeyecek.

Avrupa’nın dünyaca meşhur lüks tüketim sektörü, AB ihracatının yüzde 10’dan fazlasını oluşturuyor. 800 milyar euro büyüklüğündeki sektör, büyük oranda ihracata dayanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen cuma yapmış olduğu açıklamada lüks ürün yasağının “direkt Rus seçkinlere darbe vuracağını” belirtmişti. Von der Leyen, “Putin’in harp makinesini destekleyenler, Ukrayna’daki masum insanların üstüne bomba yağarken lüks hayatlarının keyfini sürmemeli” demişti.

ÇOK SAYIDA RUS ŞİRKET YAPTIRIM LİSTESİNE EKLENDİ

AB’nin yeni yaptırımları kapsamında Rusya’nın devlet tarafınca işletilen askeri-sanayi alanlarındaki kurumlarıyla herhangi bir işlem yapılması tamamen yasaklandı. Paket kapsamında demir-çelik ürünlerinin ithalatına da Rusya’da 3,3 milyar euro gelir yitirilmesine yol açacak şekilde yasak geldi. Söz mevzusu ürünlerin ithalatının üçüncü ülkeler içinde dağıtılmasına karar verildi.

Rus enerji sektörüne yeni yatırımlar yapılmasına kapsamlı bir yasak getiren yaptırım paketine, Kremlinle bağlantılı oligarklar ve iş adamlarının yanı sıra askeri ve müdafa alanlarında etkinlik gösteren ve Rus saldırılarına lojistik ve maddi destek elde eden firmalar de eklendi. Yaptırım listesine ek olarak savaşla ilgili dezenformasyonda etken rol alan şahısların da dahil edilmiş olduğu açıklandı.

AB kredi derecelendirme kuruluşları tarafınca da, AB piyasalarına erişimlerini daha çok kısıtlamak amacıyla Rus şirketlerin kredi derecelendirmelerinin yasaklanmasına ve Rus müşterilere derecelendirme hizmeti sunulmamasına karar verildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.