ABD’yi sarsan okul saldırısının ardından silah lobisi toplandı

ABD, Teksas eyaletinde 21 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu ilköğretim saldırısının şokunu yaşarken eleştirilerin hedefindeki tabanca lobisi aynı eyalette beden gösterisi yapmış oldu. Etkinlikte konuşan eski ABD Başkanı Donald Trump, saldırılara karşı çözümün daha çok silahlanma bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD’yi sarsan okul saldırısının ardından silah lobisi toplandı

ABD’yi sarsan kanlı ilköğretim saldırısı ülkede tabanca karşıtlarının seslerini yükseltmesine yol açarken ülkenin en büyük tabanca lobisi Ulusal Tabanca Birliği (NRA), Teksas’ın Houston kentinde senelik kongresine dün başladı.

Silahlanma yanlılarının beden gösterisi olan etkinlikte dün eski ABD Başkanı Donald Trump konuştu. Tabanca kontrolünün artırılmasına karşı çıkan Trump, aksine öğretmenleri silahlandırmanın en iyi çözüm bulunduğunu savunarak “Şeytanın varlığı, yasal niteliğe haiz vatandaşları silahlandırmak için en iyi niçin” dedi.

Trump, daha çok silahlanmayı savundu.

NRA, 21 kişinin öldüğü hücum sonrasında aynı eyalette 3 gün sürecek senelik kongresini iptal etmemekle eleştiriliyor. Polis, etkinliğin düzenlenmiş olduğu merkez çevresinde düzenlenen protestolara karşı yoğun güvenlik önlemleri aldı. Eleştiriler sebebiyle bazı adlar kongreye katılmaktan vazgeçtiklerini deklare etti.

Tabanca karşıtları kongreyi protesto etti.

BIDEN, SİLAH LOBİSİNİ SUÇLAMIŞTI

Başkan Joe Biden ve Kurultay’deki Demokratlar, hücum sonrasında daha katı tabanca yasaları için çağrılarını artırdı. Biden, saldırıdan tabanca lobisini görevli tutarak “18 yaşlarında bir çocuğun tabanca dükkanına girip iki hücum silahı alması tam anlamıyla yanlış bir vaka. Ülke olarak şunu sormalıyız: Tanrı aşkına, ne süre tabanca lobisine karşı ayağa kalkacağız” demişti.

18 yaşındaki saldırgan, silahları 18. yaş gününde almıştı.

Silahlanmanın oldukca yaygın olduğu ABD’de oldukca sayıda silahlı hücum yaşanmasına karşın tabanca lobisi büyük güce haiz.

POLİS GEÇ MÜDAHALE ETTİ

Teksas’ın Uvalde nahiyesindeki Robb İlkokulu’nda yaşları 7 ile 11 içinde değişen 19 talebe ve 2 öğretmeni öldüren 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos, okulu kuşatan güvenlik güçleri tarafınca vurularak öldürülmüştü. Eleştirilerin hedefindeki polisten, saldırgana zamanında müdahale edilmemesinin “yanlış bir karar” olduğu itirafı geldi.

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Direktörü Steven McCraw, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, polisin saldırıdan bir saat sonrasında okula girmesiyle ilgili eleştirilere cevap vererek vaka yerindeki güvenlik görevlilerinin “evlatların tehlikede olmadığını” düşündüğünü söylemiş oldu.
McCraw, ortalama bir saat süresince polislerin saldırgana müdahale etmek yerine hususi timlerin gelmesini beklediğini kaydetti.

ABD, Teksas'ta ilkokula düzenlenen saldırının yasını tutuyor İlginizi Çekebilir ABD, Teksas’ta ilkokula düzenlenen saldırının yasını tutuyor Teksas polisi: Saldırgan ilkokula girdiğinde, kapıda güvenlik görevlisi yoktu İlginizi Çekebilir Teksas polisi: Saldırgan ilkokula girdiğinde, kapıda güvenlik görevlisi yoktu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir