ABD’nin yeni Rusya planı: Gıda krizini önlemek için…

ABD, Rusyanın Ukraynayı işgalinin arkasından başta buğday olmak suretiyle meydana gelen besin krizine karşı harekete geçti.

Beyaz Sarayın ülkenin limanlarının ablukasını kırmak ve yaklaşmakta olan bir besin krizini engellemek için Ukraynaya uzun menzilli vapur savar füzeler gönderme planı üstünde çalmış olduğu ifade edildi.

İngiliz basını, Biden yönetiminin bazıları 345 mil menzile haiz olan Zıpkın ve Deniz Hücum Füzelerini Karadenizde konuşlandırılmaları için Kieve göndermek istediğini yazdı. ABD tarafınca gönderilecek füzelerin dirimsel tahıl sevkiyatlarının tekrardan başlamasına olanak sağlayacağı vurgulandı.

ON MİLYONLARCA İNSAN KITLIK YAŞAYABİLİR

BM genel sekreteri Antonia Guterres, bu hafta, tahıl sevkiyatında yaşanmış olan sorunların on milyonlarca insanoğlunun besin kıtlığıyla karşı karşıya bırakabileceği mevzusunda uyardı.

İngiliz basınında, Washingtonun, füzeleri ya direkt ya da kendi stoklarından vazgeçen Avrupalı ​​müttefiklere ikmal yaparak Ukraynaya sokmayı organize ettiği öne sürüldü.

Norveç parlamentosundan da bu karara destek sinyalleri geldi. Ülke Deniz Hücum Füzelerini yerleştirebilecek cenk başlıklarına haiz bulunduğunu duyurdu. NSMler, Zıpkınlara gore kullanımı daha kolay ve daha uzun menzilli oldukları için Ukraynalılara verilmesi durumunda savaşın seyrini değiştirebilir. Öyleki ki, hücum füzeleri, Türk kıyılarından ateşlense bile Rus gemilerini vurabiliyor.

WASHİNGTONDA PLANA KARŞI OLANLAR VAR

ABDnin bu planla, Ukrayna gemilerinin İstanbul Boğazından geçerek Akdenize ulaşmasına olanak sağlarken, tahıl ticaretini tekrardan başlatmayı hedefliyor.

Füzelerin, öteki NATO üyesi ülkeler için de müdafa görevinde olabileceği konuşulurken, Washingtonda plana karşı olanların bulunmuş olduğu bildirildi. Plana karşı çıkanların, füzelerin Rusların eline geçmesinden kaygı etmiş olduğu ve genel olarak bakım, onarım sürecinin zorluğundan dolayı satışı desteklemediği açıklandı.

Ukrayna, geçtiğimiz ay, Rusyanın Karadenizdeki amiral gemisi Moskvayı kendi yapımları vapur savar füzelerle vurmuş, bu da Moskova yönetiminin kalan gemilerini kıyıdan daha uzağa taşımasına niçin olmuştu.

NEPTÜN HAZIR

Neptün olarak adlandırılan bu füzeler 170 mil menzile haiz, sadece Ukraynanın Rusyanın 20 cenk gemisi artı denizaltıdan oluşan filosunun büyük kısmını tehdit edecek kadar füzeye haiz olmadığı da internasyonal basında yer edinen iddialar içinde

Avrupanın ekmek sepeti olarak adlandırılan Ukrayna, her yıl büyük miktarlarda besin üretiyor Dünyanın arpa ve kolza tohumunun beşte biri, küresel buğday arzının onda biri ve dünyanın ayçiçeği tohumunun yarısı Ukraynadan karşılanıyor.

Milyonlarca ton tahıl şu anda ülke limanlarında ihracat için beklerken, sürem hasadıyla beraber bu tahıllara milyonlarca ton yenisi eklenecek

Ukrayna, geçtiğimiz haftalarda limanların Rusya işgali altında olması sebebiyle ihraç edilemeyen 20 milyon ton buğday bulunduğunu açıklamıştı. Avrupa Birliği Komisyonu da bunun üstüne Ukrayna’ya destek vereceklerini duyurarak bir takım fiil planı açıklamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir