ABD’li bankalar Rus tahvillerinde tekrar alım satıma başladı

Bazı büyük ABD bankaları son günlerde Rus borçlanma araçlarında alım satım işlemi yapılmasına aracılık etmeye başladı. Böylece Batılı yatırımcıların artık dokunmak istemediği Rus tahvillerini satmaları mümkün olacak.

ABD Hazinesi, Ukraynayı işgal etmesinin peşinden Rusyaya karşı yaptırımlar başlatmış, ABD ve Avrupalı yatırımcılar iki bankacılık deposu ve bir yatırımcının verdiği bilgiye nazaran Haziran ayından itibaren Rus tahvil piyasasından çekilmişti.

ABD Hazinesi tarafınca temmuz ayında piyasaya çıkan yönergelere nazaran, ABDli yatırımcılar ellerindeki Rus tahvillerini satabilmeye başlarken altı büyük banka, Reuters tarafınca görülen e-postaları, satın alan notları ve öteki belgelere nazaran Rus devlet ve şirket tahvili piyasasında yine aracılık hizmeti vermeye başladı.

KÜRESEL YAPTIRIM YÖNERGELERİ ÇERÇEVESİNDE

Belgelere nazaran JP Morgan, Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank, Barclays ve Jefferiesin piyasada yine faaliyete geçti.

Bank of America, Barclays, Citi ve JPMorgan sorulara cevap vermedi.

Jefferies sözcüsü bankanın, müşterilerinin bu karmaşık durumu yönetmelerini kolaylaştırmak için küresel yaptırım yönergeleri çerçevesinde çalıştığını söylemiş oldu.

Deutsche Banka yakın bir kaynak bankanın, hali hazırda tahvil sahibi müşterileri için yalnızca talep üstüne ve olay bazında tahvil alım-satımı gerçekleştirdiğini bunun haricinde Rus varlıklarıyla yeni işlem başlatmadığını belirtti.

ALIM SATIM ZORLAŞMIŞTI

Rusyanın şubat ayında Ukraynayı işgali başladığında piyasada vadesi dolmamış ortalama 40 milyar dolar tutarında Rus devlet tahvili bulunuyordu ve ortalama yarısı yabancı yatırımcıların elindeydi.

İşgalin peşinden hızla kıymet yitiren Rus tahvilleri birçok yatırımcının elinde kalırken, yaptırımlar dolayısıyla varlıkların alım satımı zorlaşmıştı. (REUTERS)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.