AB’den 200 milyar euroluk ek savunma yatırımı

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Muhteşem Liderler Zirvesi’nden 200 milyar euroluk ek müdafa yatırımı ve RePowerEU’ye 300 milyar euroluk bütçe ayrılarak enerji mevzusunda çözüm üretilmesine karar verildi.

AB’den 200 milyar euroluk ek savunma yatırımı

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki iki günlük Avrupa Birliği (AB) Muhteşem Liderler Zirvesi sonlandı. Zirve sonrası AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede konuşan Michel, AB liderlerinin Ukrayna’ya mali ve politik destek ve muharebeye son verilmesi için de Rusya’ya yaptırım sonucu aldığını bildirdi. Besin güvenliği mevzusunda Afrika Birliği ile yakın emek verme yapılacağını aktaran Michel, bilhassa tarımsal üretim mevzusunda Afrika ülkelerinin destekleneceğini deklare etti.

“ELEKTRİK PİYASASININ DÜZENLENMESİ KONUSUNDA AB KOMİSYONU’NU DA YETKİLENDİRDİK”

Enerji mevzusunda AB Komisyonu tarafınca meydana getirilen tavsiyeler üstünde emek verme fırsatı bulunduğunu ifade eden Michel, “Enerji ihtiyaçlarımızın kaynaklar bakımından çeşitlendirilmesi ve yenilenebilir enerjiye geçişin sağlanması mevzuları ele alındı, ek olarak elektrik piyasasının düzenlenmesi mevzusunda AB Komisyonu’nu da yetkilendirdik” dedi.

AB’DEN SAVUNMA HARCAMALARINDA NATO VURGUSU

Zirvede ele alınan öteki bir başlık olan müdafa mevzusunda daha iyi yatırım yapmak, endüstriyel ve teknolojik kapasitenin geliştirilmesi mevzusunda genel bir görüş birliği oluştuğunu ifade eden Michel, NATO içinde de yatırımların yapılacağına vurgu yapmış oldu. Michel, NATO’nun gelecek ayında yapacağı zirvenin de destek niyetlerini göstermek için bir fırsat olacağını belirtti.

Von der Leyen ise yapmış olduğu konuşmada, “AB üyeleri olarak Rusya’dan alınan gazdan sonrasında petrolün de yüzde 90 oranında yılsonuna kadar alımı durdurmayı kararlaştırdık” ifadelerini kullanarak, “Enerji mevzusunda bağımsızlığımızı sağlamak adına net bir yol haritası benimsenecektir” dedi.

ABD’NİN REZERVLERİ GEÇEN YILA KIYASLA DAHA DOLU

Rus fosil yakıtlarına karşı iyi mi alternatif üretilmesi için bir emek verme grubunun etkinlik göstereceğini bildiren Von der Leyen, AB gaz ve petrol rezervlerinin de geçen yıla oranla daha dolu bulunduğunu ve mevcut durumun yenilenebilir enerjiye geçiş için bir fırsat olacağını deklare etti. Von der Leyen, 300 milyar euroluk bir bütçe ile RePowerEU projesiyle enerji mevzusunda çözüm üretileceğini de sözlerine ekledi.

“SAVAŞ SAVUNMA İHTİYACINI HATIRLATTI”

Savaşın yine müdafa mevzusunda girişimler yapılması icap ettiğini hatırlattığını söyleyen von der Leyen, 200 milyar euroluk ek müdafa yatırımı yapılacağını aktardı. Bunun Avrupa için etkili olacağını ifade eden von der Leyen, NATO ile de Avrupa savunması için ortaklaşa iş yapılacağını bildirdi. Avrupa Müdafa Bütçesi’nin etken bir halde faaliyette bulunduğunu belirten von der Leyen, “27 ülkenin bu bütçeye katkı halletmeye hazır” dedi.

Besin güvenliği mevzusuna değinen von der Leyen, Rus saldırıları sebebiyle Ukrayna’da 20 milyon ton buğdayın ihraç edilemediğini ve buğdayların karayolu ya da demiryolu aracılığı ile Ukrayna’dan çıkartılması icap ettiğini aktardı.

Von der Leyen ek olarak, AB bütçesinden 2,5 milyar euro destek ayrılarak Sahra altı Afrika bölgesi için 2022-2023 periyodu içinde yardımlar verileceğini ifade ederek, gelecek ay Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geleceğini belirtti.

AB, 6’NCI YAPTIRIM PAKETİ ÜZERİDNE UZLAŞMIŞTI

AB üyesi ülkelerin liderleri, dün uzun süredir ertelenen Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üstünde prensipte uzlaşı elde etmiş, yeni yaptırımlar çerçevesinde Rusya’dan petrol ithalatı yılsonuna kadar yüzde 90 oranında azaltılmasına karar verilmişti.

Engelleme deniz kanalıyla alınan Rus petrolünü (Rusya’dan ithal edilen toplam petrolün üçte ikisi) kapsıyor. Rusya’dan boru hattıyla petrol ithalatı ise yaptırımlardan muaf tutuldu. Bu madde, Rusya’dan boru hatları ile petrol alan ve bugüne dek Rus petrolüne yönelik ambargoya sıcak bakmayan Macaristan’ı konsensüs gerektiren söz mevzusu karara dahil etmek için mühim bir hamle olarak görülüyor.

AB, Ukrayna’daki harp sebebiyle Rusya’ya daha ilkin 5 kez yaptırım uygulamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve üst düzey hükümet yetkililerinin yanı sıra Kremlin yanlısı oligarklar, bankalar ve öteki sektörlerden adlar de dahil olmak suretiyle binden fazla şahıs hedef alınmıştı. Sadece 4 Mayıs’ta açıklanan 6. yaptırım paketi, Macaristan, Slovakya, Çekya ve Bulgaristan’ın petrol arzına ilişkin endişeleri sebebiyle ertelenmişti. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yeni yaptırımları sadece ülkesinin petrol arz güvenliğinin güvence altına alınması halinde destekleyebileceğini belirtmişti. Macaristan, petrolünün yüzde 60’ından fazlasını, organik gazının da yüzde 85’ini Rusya’dan alıyor. AB ise organik gazının ortalama yüzde 40’ını, petrolünün ise yüzde 25’ini Rusya’dan alıyor.

Avrupa Birliği Başkanlığı'nda kritik Türkiye-AB görüşmesi İlginizi Çekebilir Avrupa Birliği Başkanlığı’nda eleştiri Türkiye-AB görüşmesi Lavrov'dan Ukrayna'ya: Karadeniz'deki mayınları temizleyin İlginizi Çekebilir Lavrov’dan Ukrayna’ya: Karadeniz’deki mayınları paklayın

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir