AB’de tartışma yaratan gelişme: Avrupa Güvenlik Konseyi’nde Birleşik Krallık krizi

Rusya ile Ukrayna içinde savaşın patlak vermesiyle Avrupada yeni bir oluşumun hazırlıkları da hız kazanmıştır İngilterenin fazlaca okunan gazetelerinden Telegrapha konuşan üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi, Avrupa Güvenlik Konseyi isminde bir oluşumun temellerinin atılmaya başlanacağının sinyalini verdi.

Fakat Avrupa Güvenlik Konseyinde ABden birkaç yıl ilkin ayrılan Birleşik Krallıkın iyi mi bir rol üstleneceği tartışmaları da bununla beraber getirdi. Telegrapha konuşan yetkili, Kıta Avrupası ülkelerinden liderler Birleşik Krallıkı da çağırabilir dedi. Polonya, Almanya ve Hollandanın Birleşik Krallıkı da gruba dahil etmeye çalmış olduğu belirtilirken buna Birleşik Krallıkın ABden ayrılmasını istemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Macronun ise itiraz etmiş olabileceği öne sürüldü.

Macron, Avrupa Birliğinin dışın Avrupanın temel değerlerini taşıyan ülkelere de kapılarının açık bulunduğunu söylerken, İngiltere Başbakanı Boris Johnsonı ikna etmek için Birleşik Krallıkın ilk dönem başkanı olabileceği de kayıtlara geçti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir